Futboll

FIFA revolucionarizon futbollin: Eliminim të merkatos dimërore?

Ashtu siç ishte paralajmëruar, presidenti i FIFA-s Gianni Infantino e ka shprehur edhe zyrtarisht dëshirën e tij për të revolucionarizuar merkaton e futbollit.

Infantino, i marrë në intervistë nga “L’Equipe”, thekson se ka për qëllim të vendosë edhe një limit për komisionet e agjentëve dhe ndërmjetësuesve, duke prezantuar kështu një tavan pagash për lojtarët, që pritet të llogaritet në bazë të të ardhurave të klubit.

Nëse ndodh kështu, atëherë do të kishim një revolucion të vërtetë në futboll.

Në intervistën për të përditshmen sportive franceze, Infantino ka saktësuar se plani i tij parashikon “11 pika thelbësore” që duhen analizuar “derisa të garantohet integriteti i botës së futbollit, e kësisoj do të ketë më shumë transparencë dhe më shumë ekuilibër në konkurrueshmëri”.

Related posts

ZBULON PRAPASKENËN/ Galliani: E donim Conte-n tek Milan, por gjithçka dështoi sepse…

Delo.autor

Leroy Sane shënon golin e parë ndaj West Ham (VIDEO)

Sadik.Autor

E FUNDIT/ “Telenovela” Modriç, kroati merr vendimin për të ardhmen. Bën POSTIMIN e… (FOTO)

Isa.Autor

Leave a Comment