Futboll

FIFA revolucionarizon futbollin: Eliminim të merkatos dimërore?

Ashtu siç ishte paralajmëruar, presidenti i FIFA-s Gianni Infantino e ka shprehur edhe zyrtarisht dëshirën e tij për të revolucionarizuar merkaton e futbollit.

Infantino, i marrë në intervistë nga “L’Equipe”, thekson se ka për qëllim të vendosë edhe një limit për komisionet e agjentëve dhe ndërmjetësuesve, duke prezantuar kështu një tavan pagash për lojtarët, që pritet të llogaritet në bazë të të ardhurave të klubit.

Nëse ndodh kështu, atëherë do të kishim një revolucion të vërtetë në futboll.

Në intervistën për të përditshmen sportive franceze, Infantino ka saktësuar se plani i tij parashikon “11 pika thelbësore” që duhen analizuar “derisa të garantohet integriteti i botës së futbollit, e kësisoj do të ketë më shumë transparencë dhe më shumë ekuilibër në konkurrueshmëri”.

Related posts

ZYRTARE/ U dërgua në shtëpi në mes të Botërorit, portieri i njohur jep dorëheqjen nga kombëtarja

F.autor

ITALIA VIJON TË MREKULLOJË/ Shifra dhe rekorde të pabesueshme, spikat mbajtja e topit

Delo.autor

KOMBËTARJA NË FORMË/ Lojtarët gati për Hungarinë. Hysaj dhe Balliu priten titullarë, problem i vetëm ngelet…

Delo.autor

Leave a Comment