Futboll

“Unë jam Thomas Strakosha, kjo është historia ime”: Video e Lazios për ditëlindjen

Në Gadishullin Ballkanik ekziston një legjendë, që njerëzit e kalojnë nga brezi në brez. Është miti, tani shumë i lashtë, që tregon origjinën e Shqipërisë dhe shpjegon pse nuk është plotësisht e saktë të përcaktohet shqiptari Thomas Strakosha. Mbiemri i duhur është “shqiptar”, “bir i shqiponjës”. Dhe duket e çuditshme, por anëtarësimi i tij te Lazio nuk është asgjë tjetër, veçse një shenjë e çuditshme e fatit.

Fati dëshironte “komplotin” e jetës së tij, të ndërthurur me atë të përrallës legjendare të një gjahtari të ri. Çfarë shpëtoi një shqiponjë nga kapja e një gjarpri në fole. I njëjti, që më pas e mori me vete në rrugën e shtëpisë, derisa shqiponja nënë i kërkoi atij t’ia kthejë djalin e saj. Në këmbim të gjestit të tij, zogu grabitës iu dha të rinjve të njëjtën mprehtësi të syve dhe forcën e krahëve të tij. Cilësitë që janë të përshtatshme jo vetëm për një gjuetar, por edhe për një portier.

Thomas Strakosha Story

Cadere non è una debolezza ma una spinta a rialzarsi 👊

Gepostet von S.S. Lazio am Montag, 19. März 2018

Related posts

NUK LUAN TITULLAR/ Draxler largohet nga PSG, gati firma me klubin e…

Isa.Autor

Pa të, Mourinho duket i humbur, i izoluar dhe nervoz

Isa.Autor

SFIDA KUALIFIKUESE “EURO2020” ME ANGLINË/ “Dardanët” do të udhëtojë në Britaninë e Madhe, ja sa bileta janë shitur

Delo.autor

Leave a Comment