Futboll Sport

U përfol për marrëveshje, por kjo nuk ishte pritur nga Skënderbeu

 Skënderbeu nuk e ka fituar asnjëherë Kupën e Shqipërisë, edhe pse ka shkuar pesë herë në finale. Vjet ishte Tirana e rënë nga Superiorja që i mundi korçarët. Bardheblutë për të dytën herë brenda pak vjetëve i kanë mundur në finale, pasi diçka e tillë ndodhi edhe në sezonin 2011-2012. Këtë vit trofeun do ta diskutojnë me Laçin, ekip me të cilin më së shumti janë përballur në fazën çerekfinale dhe e kanë eliminuar.

Bardhekuqtë e kërkojnë me ngul këtë trofe dhe nëse dikush nuk mendon kështu, po ju sjellim një fakt që flet vetë: pas kualifikimit premioja e dhënë ka qenë e “majme”. Gjithsesi kjo shifër e lartë e vendosur kishte të bënte edhe me shkallën e vështirësisë për ta realizuar objektivin.

Në ndeshjen e parë në Korçë Flamurtari pat fituar me rezultatin 0-1 falë një goli të Danilo Alves, ndaj gjithçka ishte e komplikuar. Por korçarët e treguan se mund të përmbysin gjithçka disa ditë më pas, kur në kampionat triumfuan në Vlorë 0-3. Por kjo shtoi shumë fjalët se kishte një marrëveshje mes klubeve, siç ka ndodhur rëndon në vendin tonë në të shkuarën. Përveç rezultatit, për korçarët fjalët e dala ishin një barrë më shumë.

Edhe kjo i ka “vrarë” ata, ndaj edhe premioja ka qenë goxha e lartë dhe e mjaftueshme për t’i motivuar futbollistët e Skënderbeut, që pas një pjese të parë pa gola shënuan dy herë dhe siguruan finalen e Kupës së Shqipërisë, duke qenë edhe favoritët për ta fituar trofeun. Laçi me të vërtetë në vitet e fundit e ka marrë këtë trofe dy herë, duke mundur Bylisin dhe Kukësin, por korçarët janë kundërshtar i një tjetër kalibri. Me siguri edhe për trofeun do të ketë një tjetër premio të lartë.

Related posts

Zhduket “Ferrari”! Shkëlqen Enis Bardhi…

Sadik.Autor

RISIA/ Partizani kërkon sistemin VAR në Superiore, zbardhet kërkesa në FSHF

Isa.Autor

Klubet italiane urojnë Panuccin për 45-vjetorin e lindjes

Sadik.Autor

Leave a Comment