Futboll Seria A Sport

Commisso kërkon të blejë Milanin, ja sa i vlerëson ai kuqezinjtë

Rocco Commisso njoftohet se po përpiqet të mbyllë një marrëveshje për të blerë aksionet e Milanit gjatë fundjavës. Miliarderi ka bërë gati 500 milionë euro për të paguar për të marrë klubin dhe duke mbuluar borxhin e fondit Elliott. Pronari i NY Cosmos dhe rrjetit kabllor dhe Mediacom është shfaqur si konkurrenti kryesor për të investuar te kuqezinjtë, por ai dëshiron kontroll të plotë të klubit. Presidenti i tanishëm Yonghong Li duket se po lufton financiarisht dhe shuma e fundit prej 32 milionë eurosh për të rritur kapitalin nuk është paguar te fondi Elliott, fondi mbrojtës i SHBA-ve, i cili i huazoi paratë për marrjen e aksioneve. Tani, “Sky” dhe “Il Sole 24 Ore” po raportojnë se Commisso dëshiron të mbyllë një marrëveshje për klubin, të cilin ai e vlerëson 500 milionë euro, deri në fundjavë. Ai do të shlyente borxhin më të fundit prej 32 milionë eurosh për Elliott, si dhe borxhin që i detyrohet klubi – jo Li – në fondin grant.

Cosmos do të investojë rreth 150 milion euro në klub, sipas “Il Sole 24 Ore”. Megjithatë, të dy burimet raportojnë se ai dëshiron të bëjë një marrëveshje gjatë fundjavës dhe nuk është i interesuar të hyjë në një luftë ofertash. Gjithashtu familja Tom Ricketts ka konfirmuar dëshirën për t’u bërë një aksionere kontrolluese e klubit të Milanit. Pronari aktual ka kohë deri më 10 korrik të paguajë ose të humbasë kontrollin e klubit, por nuk është sekret që ai po kërkon investime. Familja Ricketts e ka pranuar hapur interesin për të blerë Milanit, teksa kanë në pronësi Chicago Cubs duke e kthyer në një klub kampion. “Familja Ricketts (jo vetëm Tom) është e interesuar në blerjen e shumicës së aksioneve për të kontrolluar klubin e Milanit”, i tha një burim pranë familjes Ricketts. Në këtë moment prioritet për kuqezinjtë është që Li të pranojë ofertën e Cosmos dhe të heqë dorë nga klubi.

Related posts

Danilo pranë largimit nga City, Roma dhe Interi mendojnë për brazilianin

Sadik.Autor

PROBLEME PËR KAPITENIN E REAL MADRID/ Kompania e Ramos dënohet me 250 mijë euro gjobë për…

Delo.autor

GABOI NË DERBI/ Lojtari SERB i Romës fajëson Strakoshën: E pashë që ishte…

Isa.Autor

Leave a Comment