Futboll Sport

SPECIALE/ Njihuni me grupi e studimeve teknike të FIFA-s në Kupën e Botës “RUSI 2018”

Botërori RUSI 2018 do të jetë një ngjarje historike e futbollit që do të shfaqë lojtarët më të mirë në planet, si dhe inovacionin më të rëndësishm si përdorimi i VAR-it.

Në këtë kontekst, Grupi i Studimeve Teknike i FIFA, i cili ka qenë i pranishëm në çdo Kupë të Botës që nga vit 1966, do të analizojë ndeshjet dhe ngjarjet kryesore të FIFA dhe do të vlerësojë të dhënat statistikore duke përdorur teknologjitë më të fundit VAR-in.

Të gjithë ekspertët e TSG kanë përvojë e vlefshme në Kupën e Botës ose si trajnerë apo lojtarë, duke përfshirë këtu Carlos Alberto Parreira dhe Bora Milutinović.

TSG është nën kontrollin e FIFA-s dhe drejtohet nga Branimir Ujević.

Njihuni me Grupi i Studimeve Teknike të FIFA-s në Kupën e Botës RUSI 2018!

Grupi udhëheqet nga Carlos Alberto Parreira (Brazil) Një nga trajnerët më me përvojë në historinë e lojës ndërkombëtare, Parreira kupton aspekte të shumta të asaj që duhet për të udhëhequr një ekip kombëtar në një turne të madh, duke punuar gjithashtu si trajner i stërvitjes dhe si drejtor teknik për Brazilin.

Parreira udhëhoqi Brazilin në titullin e Kupës së Botës 1994 dhe mban rekordin për paraqitjen në Kupat më të Botës si trajner plot gjashtë të tilla.

I dyti është Emmanuel Amunike (Nigeri).

Amunike luajti për ekipin e suksesshëm të Nigerisë në Kupën e Botës 1994 kur vendi bëri debutimin e tyre në skenën botërore, duke i ndihmuar ata të arrinin në raundin e 16, ku ata u mposhtën nga finalistët e Italisë pas një kohe shtesë. 

I treti është Bora Milutinoviq (Serbi).

Milutinoviç është një nga trajnerët më me përvojë në historinë e Kupës së Botës.

Ai udhëhoqi pesë vende të ndryshme në pesë Kupat e Botës: Meksikë (1986), Kosta Rika (1990), SHBA (1994), Nigeri (1998) dhe Kinën (2002).

I njohur si “Punëtori i mrekullive”, Milutinoviç u bë gjithashtu trajneri i parë që udhëhoqi katër kombe të ndryshme në fazën e çerekfinales.

I katërti renditet Alessandro Nesta (Itali)

Nesta ishte një nga lojtarët e skuadrës italiane që ngriti trofeun e Kupës së Botës 2006 FIFA.

Ai luajti në tre Kupat e Botës ne Azzurët, duke luajtur 78 ndeshje gjatë karrierës së tij ndërkombëtare.

I pesti është Andy Roxburgh (Skoci).

Roxburgh është një nga trajnerët më të suksesshëm në historinë skoceze të futbollit. Ai udhëhoqi Skocin në Kupën e Botës 1990, ku ata u mundën  në fazat e eliminimit.

I gjashti është Marco van Basten (Holandë)

Një prej sulmuesve më të mëdhenj të të gjitha kohërave dhe lojtari më i mirë në Kupën e Botës në vitin 1992, legjenda holandeze Van Basten luajti në katër Kupa Bote  që nga viti 1990 në Itali, duke ndihmuar Holandën të arrinte në raundin e 16-të, ku ata u mposhtën nga fituesit e Gjermaninës Perëndimore.

Marco van Basten është zyrtari kryesor për zhvillimin teknik të FIFA-s që nga shtatori 2016 dhe aktualisht kryeson të gjitha fushat teknike në organin drejtues. 

Përgatiti: AlpeNews.al

Related posts

KJO ËSHTË ARSYEJA PSE JAM TRANSFERUAR/ Kluivert: Dua të luaj dhe të jem startues, por…

Isa.Autor

“NUK DUHET TA LËMË VETEN NË DËSHIRË”/ Berisha: Pritja e penalltisë së Denisit? I studioj gjithmonë kundërshtarët

Delo.autor

“FORCA SHQIPËRI”/ De Biasi nuk harron “TOKËN E SHQIPONJAVE”, fushatë për mbledhje fondesh (VIDEO)

Delo.autor

Leave a Comment