MINUTË PAS MINUTE/ Suedia eleminon Zvicrën duke prerë një biletë për në çerekfinale (VIDEO)

Zvicra dhe Suedia do të përballen me njëra-tjetërn në një përballje të fortë ku do të synojnë çerekfinalet e Kupës së Botës “Rusi 2018”.

Helvetët e drejtuar nga Petkovic do të mbasin forcat me skandinavët e Olson në një përballje ku nuk ka favoritë. Ky takim nis në orën 16:00 dhe do të luhet në stadiumin “ St Petersburg”.

Pjesa e parë mes Zvicrës dhe Suedisë rezultoi shumë e luftuar dhe si pasojë u krijuan disa raste për shënim. E megjithjatë ekipet respektive nuk u treguan pragmatist duke e mbyllur pjesën e parë në barazim 0-0.

1′ Nis takimi mes Zvicrës dhe Suedisë.

7′ Suedia tregohet konkrete dhe tenton me sulmuesin Berg por pa efikasitetin e duhur.

25′ Berg tregohet i rrezikshëm, por portieri Sommer është fantastik me ndërhyrjen e tij duke neutralizuar një gol të sigurtë.

38′ Dzemaili humbet një mundësi të shkëlqyer në një penallti në lëvizje.

47′ Mbyllet pjesa e parë mes Zvicrës dhe Suedisë. Rezultati është i bardhë 0-0, edhe pse rastet për shënim nuk munguan nga të dyja skuadrat respektive.

46+’ Nis pjesa e dytë e takimit Zvicër- Suedi. Një përballje që luhet për çerekfianlet e Kupës së Botës “Rusi 2018”

65′ Suedia kalon në avantazh kundër Zvicrës. Autori i golit për nordikë është mesfushori Emil Frosberg. Lojtari që aktivizohet në gjermnai u ndihmua edhe nga një devejim i mbrojtësit Akanji.

80′ Zvicra e gjitha në sulm, Suedia mbrohet me forca të shumta.

93′ Suedia kualifikohet duke mundur Zvicrën me rezultatin minimal 1-0. Shjqiptarët i thonë lamtumirë këtij kompeticioni.