Futboll La Liga Sport

FANTAZI E SHFRENUAR/ STADIUMI ku do të luhen ndeshjet e Botërorit 2022, ka FORMËN E VAGINËS (FOTO)

Stadiumi i frymëzuar nga një barkë tradicionale arabe që shërben për peshkim dhe zhytje, është drejt përfundimit por askush nuk mendon që i ngjason një barke.

Stadiumi “Al-Vakrah” në Katar është kujtuar nga komentuesit e shumtë stadiumi në “formë vagjine”.

Kjo vepër e projektuar nga britanikja Dame Zaha pritet të përfundojë në vitin 2019 dhe kapaciteti i tij është 40 mijë vende.

Mirëpo e veçanta e tij nuk është forma e vagjinës, por teknologjia e tij tepër e sofistikuar që është instaluar brenda tij, e cila pritet të ulë temperaturën e tifozëve deri në 22 gradë edhe pse jashtë tij temperaturat do të jenë përcëlluese dimër e verë.

Gjithashtu pas botërorit ky stadium do të çmontohet i gjithi dhe do të dërgohet në vende ku ka më shumë nevojë për infrastrukturë futbolli.

Botërori 2022 për herë të parë histori do të mbahet në dimër për shkak të temperaturave tejet të larta në Katar.

Related posts

PAS FITORES NDAJ CAGLIARIT/ Piatek zbulon objektivin: Të shohim nëse do ta realizoj

Delo.autor

Mbesin të shtangur tifozët bardhezi! Juventus pranon të shesë sulmuesin argjentinas

Sadik.Autor

UEFA NUK NDALET ME NDËSHKIMET/ Pas Shqipërisë, e pësojnë Lazio dhe klubi i njohur europian…

Delo.autor

Leave a Comment