Futboll Sport

FJALIMI PËR CANËN PËRLOT TË ËMËN/ Rama: Pa të, nuk do të ishte bërë… (VIDEO)

I pranishëm në prezantimin e filmit-dokumenta “Lorik”, i prezantuar në ambjentet e “Plaza”, Tiranë, edhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka mbajtur një fjalim të gjatë, duke përlotur të ëmën e ish-kapitenit legjendar kuqezi.

“Jeta e dytë e Lorikut do të jetë frymëzim për më të vegjlit. Për të qenë krenar për atë se kush janë dhe nga vijnë. Fondacioni do ta mëshirojë më së miri qasjen e Lorikut ndaj vetes, njerëzve dhe vendit. Loriku ka patur mundësi të luajë me kombëtaren e Francës, me të Zvicrës, mund të zgjidhte dhe një kombëtare nga Lindja e Mesme.Por ai e kishte ëndërr të zgjidhte Shqipërinë. Kjo është më shumë se nga ana sportive.

Jo rastësisht lidhet fanella kuqezi me interesin për historinë e shqiptarëve. Loriku i ka qejf librat, jo si Murati. Fondacioni do të jetë pikë bashkimi për të gjithë ata që kanë një ëndërr.Loriku do jetë një nga shembujt në sport që provojnë që një ëndërr që e shikon me sy hapur njeriu mund të arrij. Loriku ka qenë i gatshëm të paguaj “çminim”. Nuk e ka lënë baba që të tërhiqet. Unë duhet ta mbyll duke i thënë babait të Lorikut që po mos ishte nëna nuk do ta kishe bërë dot Lorikun futbollist”, u shpreh Rama.

Related posts

Roma shfaq interes për mesfushorin e Portos

Sadik.Autor

ITALY-FINLAND/ “Azurrët” kalojnë në avantazh, shënon Barella

Delo.autor

MILANI NË FESTË/ Arrihet marrëveshja, Higuain te Milani në formë huazimi

Isa.Autor

Leave a Comment