• Home
  • Futboll
  • KUQEZINJTË SHKËLQEJNË NË KROACI/ Mbrojtësi i kombëtares zgjidhet në formacionin e javës (FOTO)
Futboll Kombëtarja Sport

KUQEZINJTË SHKËLQEJNË NË KROACI/ Mbrojtësi i kombëtares zgjidhet në formacionin e javës (FOTO)

Shqiptarët po bien në sy në kampionatin kroat të futbollit javë pas jave. Nëse Myrto Uzuni e ka bërë “pronë” formacionin e javës në “1. HNL”, falë paraqitjes së shkëlqyer dhe golave me Lokomotivën e Zagrebit, një tjetër lojtar kuqezi ka provuar kësaj here të përzgjidhet në 11-shen më të mirë të javës së 16-të. Fjala është për mbrojtësin Herdi Prenga, i cili luan sezonin e dytë me Inter Zaprešić.

Në ndeshjen e fundit, ai bashkë me skuadrën ku militon fituan 2-0 në fushën e Istra 1961, duke marrë tri pikë të çmuara në betejën për t’iu larguar fundit të ftohtë të klasifikimit. Prenga, pjesë e kombëtares shqiptare, të drejtuar nga Christian Panucci, ka luajtur 11 ndeshje në këtë kampionat.

E thënë ndryshe, ai regjistron 976 minuta lojë. Të tijtë mbajnë vendin e 7-të në renditje, për momentin, me 17 pikë. Por, kujtojmë se ky është një pozicion i rrezikshëm, sepse kampionati i elitarëve kroatë përbëhet nga dhjetë skuadra.

Related posts

“DRITË NË FUND TË TUNELIT”/ Prapaskenat në KAS, ndizen shpresat e Skënderbeut

Isa.Autor

Fekir thotë se s’ka plan tek cila skuadër do shkojë por, paralajmëron largimin nga Lyoni

Sadik.Autor

PLAS NË ANGLI/ Tifozët e Liverpool “kryqëzojnë” trajnerin Klopp, për SHAQIRIN

Isa.Autor

Leave a Comment