• Home
  • Futboll
  • “SENSIBILIZUAN MBARË GLOBIN”/ “Shqiponja” zgjidhet fjala e vitit në ZVICËR
Futboll Seria A Sport

“SENSIBILIZUAN MBARË GLOBIN”/ “Shqiponja” zgjidhet fjala e vitit në ZVICËR

Pas ndeshjes me Serbinë, ku Xhaka dhe Shaqiri festuan golat e tyre duke bërë simbolin kuqezi të shqiponjës me duar, mediat sportive vlonin nga debati lidhur me këtë çështje. Zvicra mposhti Serbinë me rezultatin 2-1 me dy golat e lojtarëve shqiptarë.

Megjithatë, habia vjen nga juria e Shkollës së Lartë e Zürichut për Shkenca Aplikative e cila ka zgjedhur fjalën “Doppeladler” (Shqiponjë) si fjalën e vitit në Zvicër.

Në njoftimin e tyre thuhet: “Në vitin 2018 shqiponja ka qenë e pranishme gjithandej dhe është shfaqur në përditshmërinë e Zvicrës; me debatet mbi të do të merremi edhe një kohë të gjatë.”

 

Related posts

PROJEKTOHET INTER I MADH/ Zikaltrit nisin kontaktet me sulmuesin e Chelsea

Isa.Autor

Spanja në modë/ Një tjetër shqiptar drejt La Ligës

Sadik.Autor

Derbi anglez në Europë, dalin formacionet zyrtare

Sadik.Autor

Leave a Comment