Futboll La Liga Sport

SPECIALE/ Real Madridi ka një mbret të ri dhe emri i tij është Vinicius!

Një nga surprizat e vërteta gjatë kohës së Julen Lopetegui në krye të Real Madridit ishte mungesa e minutave që iu dhanë Vinicius, por që nga mbrëmja e së mërkurës braziliani është mbreti i ri i “Santiago Bernabeu”, shkruan Marca në analizën e saj.

Një shfaqje e dy fillimeve të njëpasnjëshme me Santiago Solarin i ka treguar përkrahësit të “Los Blancos”  atë që është i aftë të bëjë  ish-ylli Flamengo dhe duket se ka pasur një lidhje të veçantë mes lojtarit dhe publikut të tij adhurues. Largimi i Cristiano Ronaldos ka lënë një vakum në Real Madrid, si dhe një mungesë të një drejtimi të drejtpërdrejtë dhe krijues.

Vinicius luan futbollin në një mënyrë të tillë sa tifozët duket se janë të dashuruar me të, e kjo shihet nga reagimet e tyre në rastet për shenim.

Në fitoren e Copa del Rey ndaj Leganes dhe humbjes në LaLiga kundër Real Sociedad, Benzema dhe Vinicius janë lidhur mirë së bashku, ndërsa francezi duke luajtur një pasim të përsosur për grevën e brazilianëve të mërkurën që kaloi. Besimi i Los Blancos ishte i mbushur pas humbjes ndaj Real Sociedad, dhe ishte në këtë moment pjekuria e Vinicius u shfaq në Santiago Bernabeu.

Megjithatë, duke mbajtur një kryesim 1-0, pati një ndjenjë serioze shqetësimi midis mbështetësve, braziliani tregoi inteligjencën e tij të futbollit duke refuzuar që të shënonte një gol dhe në vend të kësaj ta lëshojë topin te Lucas Vazquez, i cili shënoni golin e dytë. Ishte një vendim që ishte thjesht altruist dhe ndihmoi në vendosjen e ndeshjes përtej Leganes dhe është e drejtë të thuhet se ky nivel i qetësisë ka munguar në sulmin e Los Merenguerit të luajë me këtë term. Ky kalim i lartpërmendur i vë kontributet e të riut në pesë asistime, në nivel me Benzema dhe Gareth Bale dhe që lufton me një lëndim në këtë moment duket sikur Vinicius po e shfrytëzon rastin e tij me të dy duart, dhe tifozët po e shijojnë atë.

Megjithatë, ai nuk ishte aty, dhe me ndeshjen që hynte në fazat e fundit, Vinicius i trajtoi ata që ishin të pranishëm në një moment që mori pothuajse të gjithë në këmbët e tyre. Një kalim erdhi tek ai nga Benzema në anën e majtë të zonës së penalltisë dhe braziliani i të rinjve ndërkombëtarë disi goditi një breshëri të parakohshme në pjesën e prapme të rrjetës, duke theksuar vërtet madhështinë e tij teknike.

Përkthyer nga Marca

Related posts

PLAS GALLATA NË ANGLI/ Komentatorët nuk dinë si të lexojnë emrat e vështirë të lojtarëve (VIDEO)

Isa.Autor

Tare shpalos objektivat e Lazios: Kemi skuadër për Champions

Isa.Autor

KUR BOTA E KRIMIT DHE SPORTIT “BËHEN NJË”/ Nga Armir Grima tek Elis Guri. Njihuni me KATËR sportistët që “devijuan”

Delo.autor

Leave a Comment