Ekskluzive Futboll La Liga Sport

STATISTIKAT NUK GËNJEJNË/ Ja pse Marcelo kritikohet shpesh nga Real Madridi

Analize e MARCA

Pyetja e tij është e thjeshtë: A duhet që Real Madridi të rikuperojë Marcelon me çdo kusht? A është e pranueshme ta bëjë këtë, edhe pse ai po i kushton ekipit në La Liga? Edhe pse mund t’ju kushtojë Copa del Rey ose Ligën e Kampionëve?

Kur e deklaroni atë në mënyrë të qartë, kjo tingëllon e ekzagjeruar, por vetëm shikoni statistikat e Real Madridit me Brazilianin – një fitore dhe gjashtë humbje në nëntë ndeshje – dhe Sergio Reguilon – tetë fitore në tetë ndeshje – për të vlerësuar rëndësinë e lojës dhe vlerësimin e rrezikut të përfshirë në sjelljen e tij kundër Ajaxit ose Barcelonës.

Të dhënat nuk janë rastësi, as nuk është një aksident që në shumicën e golave të pranuara nga Los Blancos, zëvendësimet e televizionit zakonisht tregojnë zëvendës-kapitenin që po vjen vonë në vendin e ngjarjes dhe kaq, duke u kthyer prapë. Të shtunën kundër Gironas, kjo ndodhi pas Courtois Thibaut përveç se dhe një javë më parë, Malcom kishe në dorë për të shënuar në “Camp Nou”. Lista e shembujve është e gjatë.

Pra, pasi të kemi vërtetuar se Marcelo nuk është në nivelin e tij pas shtatë muajve të sezonit, ne duhet të vendosim nëse ai ka një rol për të luajtur. Nëse shikojmë rekordin e tij, përgjigja logjike është po.

Asnjë mbrojtës në historinë e Madridit nuk ka pasur një ndikim të tillë në ndeshjen sulmuese të ekipit të tij falë aftësisë së tij për të mosbalancuar gabimet.

Marcelo e ka ndihmuar Real Madridin të fitojë shumë ndeshje dhe për këtë arsye ka siguruar tashmë një vend në panteonin e klubeve të mëdha, por vendi i tij në formacionin e tanishëm fillestar duhet të fitojë me meritë, jo për atë që ka bërë në të kaluarën dhe ai thjesht nuk e bën këtë. Pas 30-ve, bëhet gjithnjë e më e vështirë për t’u përshtatur dhe çdo ditë, ka më shumë gabime.

Tani për tani, në sulm Marcelo është një lojtar dhe mbrojtës, ai është një detyrim.

Related posts

LIVE/ Po luhet ndeshja Lecce-Juventus. Rezultati 1-1

Delo.autor

“FERRI” SERB në Champions/ Futbollisti kuqezi kthehet pas katër vitesh në BEOGRAD

Isa.Autor

“EFEKTI DAJA”/ Flamurtari “shtyp” Kukësin dhe shikon nga kreu i rënditjes

Isa.Autor

Leave a Comment