BARCELONA-RAYO VALLECANO/ “Katalanasit” do të tentojnë ta fitojnë lehtësisht këtë ndeshje (FORMACIONET ZYRTARE)

Pas një disfate jo edhe aq të rëndësishme në Super Kupën e Katalonjës, kundër Gironës, Barcelona kthehet me të gjitha fuqitë për ndeshjen e La Ligës, kundër Rayo Vallecanos, e cila do të zhvillohet në Camp Nou, në orën 18:30.

Rayo ka nevojë për lajme të mira nga kjo ndeshje, pasi i ka humbur pesë ndeshjet e fundit radhazi dhe është në rrezik të bie nga La Liga. Megjithatë ata do të tentojnë të mbështeten në mbrojtjen e tyre, që u ka ndihmuar në ndeshjet e fundit.

Problemi i Rayos gjendet te sulmi, mirëpo ata zakonisht luajnë më mirë kundër Barcelonës. Në fakt, në ndeshjen e parë të këtij sezoni, ata kishin qenë duke fituar me rezultat 2:1, deri në tri minuta para fundit.

Por, “Blaugranët” i shënuan dy gola në dy minuta e gjysmë dhe arritën ta fitojnë atë ndeshje, e cila megjithatë mund t’i shërbejë Rayos për t’u motivuar më shumë para ndeshjes që zhvillohet sot.

Ernesto Valverde dhe djemtë e tij do të tentojnë ta fitojnë këtë ndeshje më lehtësisht sesa të kaluarën, e cila u zhvillua në nëntor. Për më tepër, pasi Atletico Madridi pritet ta fitojë ndeshjen kundër Leganes, Barcelona do të tentojë të fitojë për ta mbajtur distancën prej shtatë pikëve.