Futboll Kategoria Superiore Sport

E FUNDIT/ Kategoria Superiore pret aplikimin, teknologjia VAR në Shqipëri

Zhvillimi i futbollit është futur në fazat e aplikimit të teknologjisë gjithnjë e më shumë. Rrymat që e kundërshtojnë janë të shumta, duke argumentuar se po zbehen emocionet e futbollit në çastin real sapo ndodh, por nga ana tjetër, në momentin që një gabim njerëzor riparohet dhe ndryshohet duke vendosur drejtësi, atëherë të gjithë bëjnë një hap pas duke e pranuar. Sistemi VAR është pikërisht teknologjia që ka të bëjë me raste specifike në arbitrim, e cila ka nisur të ketë aplikim të gjerë në kampionatet elitare, kompeticionet e rëndësishme të UEFA-s, apo së fundmi u aplikua edhe në Botërorin “Rusi 2019”.

Mësohet se teknologjia më e fundit në futbollin europian dhe botëror do të nisë aplikimin në vendin tonë në vitin 2021. Me ndihmën e UEFA-s dhe FIFA-s, në disa prej stadiumeve shqiptare, sigurisht ato që janë edhe më modernet, pritet që të bëhet instalimi i kësaj teknologjie, duke e vendosur kampionatin shqiptar mes atyre që hedhin një hap të rëndësishëm drejt perfeksionimit. Së fundmi, në Tiranë po punohet për stadiumin e ri kombëtar, ndërkohë që në Elbasan dhe Shkodër janë të gatshëm dy impiante për të pritur ndeshje ndërkombëtare, ku edhe me shumë gjasë pritet të bëhen investimet për vendosjen e sistemit të ri të teknologjisë, por jo vetëm. Me gjasë, pjesa dërrmuese e skuadrave në Superiore do ta aplikojnë në stadiumet e tyre.

Related posts

PRANË MARRËVESHJES/ Inter ofron kontratë dy vjeçare me 6 milionë euro në sezon, ja vendimi i Vidal

Delo.autor

FITORJA NDAJ ANGLISË/ Rodrigo: Shpresoj që De Gea do të lavdërohet po aq sa është kritikuar

Isa.Autor

DO TË LUHET SFIDA JUVENTUS-NAPOLI/ Moggi kundër vendimit: Kjo është ndoshta arsyeja pse jam eliminuar

Delo.autor

Leave a Comment