Futboll Sport

PAS PËRFUNDIMIT TË SEZONIT 2018-19/ UEFA publikon renditjen: Ja klubi më i mirë në Europë, shokues pozicioni i Milanit

Pas përfundimit të sezonit, institucioni më i lartë evropian (UEFA) ka përditësuar renditjen e klubeve më të mira të Europës për vitin 2019.

Real Madridit vijon kryesimin si klubi më i mirë në Europë, i ndjekur tashmë nga Barcelona dhe Bayern Munchen.

Në vendin e katërt pozicionohet Atletico Madrid, ndërsa pas tyre vjen Juventusi i pesti dhe pas italianve renditet Manchester City i Pep Guardiolës.

Sevilla, PSG, Arsenal dhe Porto mbyllin renditjen e 10 klubeve më të mira të UEFA-s në bazë të llogaritjes së koeficientit për pesë vitet e fundit.

Befasi e madhe është pozicionimi i Liverpoolit të cilët megjithëse fituan Champions Leaguen nuk arritën që të renditen më shumë se vendi i 11-të me 91.000 pikë.

Akoma më shokues është renditja e Milanit, shatë herë kampioni i Europës, renditet në vendin e 78, kurse rivali i qytetit është në vendin e 46.

Renditja e re e UEFA-s për klube:

Related posts

BARAZIM NË DERBI/ Të besuarit e Kloppit ndalen nga Evertoni dhe humb kreun në Premier

Delo.autor

Sarri elozhe spanjollit/ Është më i miri në Europë, mund të bëhet më i miri në botë

Isa.Autor

“U rrita në mes të grurit dhe deleve, babain e kam nga Shqipëria”/ Rrëfimi emocionues i presidentit të Steauas

Delo.autor

Leave a Comment