Futboll Sport

DERBI/ Policia zbardh masat: Ja rrugët që do bllokohen dhe itinerari për dy tifogrupet

Policia e Tiranës nëpërmjet një njoftimi publik, ka bërë të ditura masat që ka marrë në lidhje me derbin e kryeqytetit Partizani-Tirana, që do zhvillohet ditën e sotme, me fillim ngao ra 19:00.

Policia njofton se që prej orës 16:00, do të bllokohen disa rrugë pranë territorit të stadiumit “Air Albania”, deri në përfundim të ndeshjes. Ndërkohë, policia ka bërë edhe itinerarin që do të ndjekin rrugëtimet e dy tifogrupeve, të Partizanit dhe të Tiranës, për të shkuar drejt stadiumit. Më poshtë, njoftimi i plotë i Policisë.

NJOFTIMI I POLICISË

Masa për garantimin e rendit dhe sigurisë gjatë ndeshjes sportive “Derbi” që do zhvillohet në stadiumin “Air Albania”. Në zbatim të ligjeve të Policisë së Shtetit, Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë ka hartuar planin e masave për mbarëvajtjen e sigurisë dhe rendit në aktivimin sportiv futbollistik Partizani – Tirana që do të zhvillohet në datën 13.12.2019, ora 17:00, në stadiumin “Air Albania”.

Masat e marra nga Policia e Tiranës konsistojnë në sigurimin e rendit dhe sigurisë publike, në të gjithë territoret jashtë stadiumit dhe në të gjitha rrugëkalimet. Policia kërkon mirëkuptimin e qytetarëve për kufizimin e qarkullimit të mjeteve nga ora 16:00 deri në përfundim të aktivitetit, në segmentet rrugore që do të jenë të bllokuara:

 • Sheshi “Nënë Tereza”;
 • Pjesë të segmentit të rrugës “Lek Dukagjini”;
 • Rruga “Dervish Hima”;
 • Përreth stadiumit “Air Albania” ;
 • Do të kufizohen rrugëkalimet gjatë kohës së kalimit të tifozëve të Partizanit dhe Tiranës.

Po kështu kërkon mirëkuptimin e tifozëve të Sport Klub Partizanit dhe Sport Klub Tirana që të zbatojë kërkesat e mëposhtme:

 1. Tifozët e Sport Klub Partizanit do të grumbullohen tek 21 Dhjetori dhe do të kalojnë në itinerarin për tek stadiumi “Air Albania” nga:
 • 21 Dhjetori;
 • ura “Vasil Shanto”;
 • kryqëzimi i rrugës “Komuna e Parisit”,
 • rruga “Sulejman Delvina”;
 • Libri Univeristar;
 • Presidenca drejt për tek COIN;
 • Hyrjet tek tribuna N dhe E të stadiumit dhe anasjelltas;
 1. Tifozët e Klub Sport Tirana do të grumbullohen te Teatri i Kukullave dhe do të kalojnë në itinerarin për tek stadiumi “Air Albania” nga;
 • Ministria e Brendshme, Pedonalja;
 • rruga “Xhorxh Bush”;
 • Ura e Elbasanit, rruga e “Elbasanit”;
 • Ambasada e SHBA-së;
 • Kthim në rrugën “Dervish Hima;
 • Kthim në rrugën “Sheh Ahmet Pazari”;
 • Tribuna “S” dhe kthim anasjelltas;

Policia garanton dhe siguron lëvizjen e tifozëve përgjatë rrugëkalimeve të caktuara dhe nuk do të lejojë grumbullim apo kalim të tifozëve jashtë itinerarit të caktuar.

Policia e Tiranës kërkon mirëkuptimin e tifozerive respektive në zbatimin e detyrimeve të mësipërme, si dhe mirëkuptimin e qytetarëve për të evituar lëvizjen me automjete në segmentet rrugore të lartpërmendura në oraret e caktuara.

Do të ushtrohen kontrolle ndaj tifozëve para hyrjes në stadium për sende të kundërligjshme (si armë apo lëndë piroteknike etj ). Çdo tifoz duhet të jetë i pajisur me dokument identifikimi. Nuk do të lejohen të futen në stadium fëmijët nën moshën 16 vjeç, pa praninë e prindërit apo kujdestarit.

Policia bën me dije se në rastet e prishjes së rendit dhe qetësisë publike do të ndërhyjë në ambientet e brendshme të stadiumit për rivendosjen e rendit dhe shoqërimin e shkelësve të ligjit në ambientet e Policisë për procedim penal apo administrativ.

Ndaj shkelësve do të zbatohen me korrektësi dhe përgjegjësi kërkesat e akteve ligjore në fuqi.

Related posts

GOLA DHE SURPRIZA NË CHAMPIONS LEAGUE/ Real Madrid bie ndaj Shakhtar, Inter shmang humbjen, Bayern nuk e fal Atleticon

Delo.autor

FINALJA E SUPERKUPËS SË ITALISË/ Flet trajneri Sarri: Kemi motivimin e duhur për t’ia dalë dhe…

Delo.autor

TËRMET TEK BARÇA/ POLICIA ndalon yllin katalanas: Rrezikon 1 MUAJ BURG

Isa.Autor

Leave a Comment