Futboll Sport

E PAZAKONTË NË AFRIKËN LINDORE/ Arratisen 7 lojtarë të kombëtares, kërkojnë azil politik në…

7 futbollistë të skuadrës kombëtare të Eritreas u arratisën nga grumbullimi duke kërkuar azil politik gjatë zhvillimit të Kupës së Afrikës Lindore në Uganda.

000_par8303242_0

Ngjara ndodhi pas përfundimit të sfidës me Ugandën 3-0. Ngjarja alarmoi organizatorët e kompeticionit dhe autoritetet e Ugandës dhe Eritresë.

Në fakt, ky nuk është incidenti i parë që ndodh me Eritrenë. Në muajin tetor, 5 lojtarë të ekipit kombëtar U-20 të Eritresë u zhdukën nga grumbullimi kur zhvillohej kompeticioni i Kupës së Afrikës Lindore për këtë grupmoshe.

 

In this photo taken on Thursday, Oct. 10, 2019, from left, Eritrean under-20 soccer players Simon Asmelash Mekonen, Mewael Tesfai Yosief, Hermon Fessehaye Yohannes, and Hanibal Girmay Tekle talk together in a house where they are staying in Uganda. Four young players with Eritrea's national under-20 soccer team have defected during a tournament in Uganda, the latest players to leave one of the world's most tightly controlled regimes. (AP Photo)
4 vite më parë, 10 lojtarë të Eritresë refuzuan të ktheheshin në atdhe pas takimit kualifikues të Kupës së Botës 2018 me Botsvanën. Në 2013, 15 lojtarë dhe mjeku i ekipit kombëtar kërkuan azil politik në Uganda.

Rasti më kritik u regjistrua në vitin 2009 në Kenia, kur të gjithë lojtarët e Eritresë u larguan duke lënë vetëm trajnerin dhe një zyrtar të Federatës së Eritresë së Futbollit.

Related posts

YLLI I MILANIT VUAN JASHTË FUSHAVE/ Klubi historik portugez tani i mban para nga rroga, ja arsyeja…

Delo.autor

E ÇUDITSHME NË KUPËN E TURQISË/ Shikoni në çfarë terreni luajnë milionerët Robinho dhe Demba Ba (VIDEO)

Delo.autor

PROTAGONIST ME GOL NË FITOREN NDAJ LITUANISË/ Mesfushori Sensi: Çfarë më tha Mançini në pushim? Na ulëriti dhe…

Delo.autor

Leave a Comment