Ekskluzive Futboll La Liga Sport

NGA IBRA TEK RONALDINHO/ Njihuni me 5 yjet e Guardiolës tek Barcelona që u larguan nga klubi

Skuadra e Barcelonës e drejtuar nga Pep Guardiola vlerësohet si më e madhja në historinë e futbollit në klub, por nuk ishte pa polemikë pasi Spanjolli mori vendime që tronditi shumë, veçanërisht kur bëhet fjalë për shitjen e disa prej yjeve.

AlpeSport.al ju tregon pesë yjet më të mirë që ai shiti dhe si u përpoqën të shfaqnin gjendjen e tyre në Nou Camp.

  1. Deco

Lojtari i parë që fitoi çmimin për mesfushorin më të mirë të UEFA-s me dy klube, Porto dhe Barcelona – Deco ishte një prani marramendëse gjatë mbretërimit të Frank Rijkaards në Nou Camp.

Sidoqoftë, pavarësisht prejardhjes së tij, Guardiola ishte i pamëshirshëm pasi mori përsipër, duke dërguar paketimin e yllit të Portugese në vitin 2008 – me futbollistin që u bashkua me Chelsean dhe pavarësisht se ishte më i miri i tij, ndihmoi të fitojnë dopietë në 2009/10.

“Ronaldinho dhe Deco erdhën në stërvitje të dehur. Kjo është arsyeja pse Ronaldinho dhe Deco u shitën në vitin 2008. Sepse kishin frikë se mos e rrëzonin Lionel Messin, “tha Alexander Hleb për V OKA TV në 2019.

Pavarësisht nga rrethanat, nuk ka dyshim se Deco ishte një nga transferimet më të mira për të luajtur në La Liga gjatë epokës së tij.

Statistikat e Barcelonës

Paraqitjet: 161

Gola: 20

Fituan trofetë: 5

  1. Yaya Toure

Pavarësisht se luajti klubin në një pozicion të panjohur për qendërmbrojtës në finalen e Ligës së Kampionëve 2009, Guardiola vendosi të shiste Yaya Toure sezonin e ardhshëm pasi besohej se të dy nuk kishin një lidhje të përzemërt.

“Sa herë i kërkoja diçka, ai gjithmonë jepte përgjigje të çuditshme. Ai më shumë injoroi mua derisa të hynte oferta e klubit. Kjo është arsyeja pse unë përfundimisht zgjodha të largohesha. Unë nuk fola me Guardiolën për një vit. Nëse ai do të kishte biseduar me mua, do të kisha qëndruar te Barcelona. Megjithatë, ai nuk kishte besim tek unë, “i tha Toure për “ONA FM” në 2014.

Humbja e Barcelonës ishte fitimi i Manchester Cityt pasi ylli i Bregut të Fildishtë vazhdoi të arrijë statusin legjendar gjatë tetë viteve të tij në Etihad. Sidoqoftë, gjërat morën vështirësi pasi ai u ribashkua përsëri me Spanjollin në vitin 2016 dhe përfundimisht u largua për në Olympiakos në 2018.

Statistikat e Barcelonës

Paraqitjet: 118

Gola: 6

Fituan trofetë: 7

  1. Zlatan Ibrahimovic

Guardiola e bleu Zlatan Ibrahimoviçin në klub në 2009 vetëm shkoi për të treguar se sa e vlerësoi super Suedezin, por gjërat nuk shkuan mirë mes të dyve pasi dyshja nuk u pa sy për sy – me lidhjen e tyre plotësisht të prishura pas një humbje gjysmëfinale të Champions League në Inter Milan në 2010.

“Guardiola po shikonte me mua dhe unë e humba atë. Mendova: “Ka armiku im, duke e kruar kokën e tij tullac!” Unë thirra, “Nuk ke asnjë top!” Dhe më keq se sa shtova, “Mund të shkosh në ferr!” Unë e humba plotësisht atë, dhe ti mund të ketë pritur që Guardiola të thotë disa fjalë në përgjigje, por ai është një frikacak pa rrota ”, ka shkruar ai në autobiografinë e tij.

Suedezit u dërgua së shpejti duke paketuar nga klubi në AC Milan, së pari me huazim dhe më pas përgjithmonë, ku ai i ndihmoi ata të fitonin titullin në Serie A 2011. Ndiqnin magji të suksesshme me PSG, Manchester United dhe LA Galaxy, me 38-vjeçarin tani që kthehet përsëri në Milano, ku ai ende është duke u shuar në gola.

Statistikat e Barcelonës

Paraqitjet: 46

Gola: 22

Fituan trofetë: 5

  1. Samuel Eto’o

Guardiola vendosi të shiste Samuel Eto’o i cili atëherë ishte në kulmin e formës të tij dhe kishte shënuar 36 gola në sezonin e tyre fitues  me tripletë 2008/09, erdhi si një surprizë për shumë njerëz përfshirë edhe vetë lojtarin.

E përdorur si pjesë e një marrëveshje shkëmbimi që e solli Ibrahimoviçin në Nou Camp, Kameruniani shpejt dëshmoi se ishte një gabim i madh nga ana e Spanjollit, duke ndihmuar Inter Milanin në Treble në 2009/10, ndërsa gjithashtu trokiti edhe ish-klubin e tij jashtë konkurrencë në fazën gjysmëfinale.

Eto iu bashkua klubit rus Anzhi Makhachkala në vitin 2011 dhe kishte magji me Chelsea, Everton, Sampdoria, Antalyaspor, Konyaspor dhe Katar SC përpara se të varnin çizmet e tij në vitin 2019.

Statistikat e Barcelonës

Paraqitjet: 199

Gola: 130

Fituan trofetë: 8

  1. Ronaldinho

Ronaldinho ishte pa dyshim lojtari më i mirë në klub deri në kohën kur pushtoi Guardiola, por Spanjolli tregoi se ai nuk interesohej për reputacion pasi vendosi të shiste talismanin e tyre, kryesisht për shkak të stilit të tij të jetës së partisë dhe qëndrimeve jashtë fushës.

Braziliani që ishte ai që rinovoi klubin me ardhjen e tij në 2003, u shit në AC Milan për 16.7 milion illion dhe ndërsa ai bëri përshtypje në dy sezonet e tij të para, shumë shpejt ishte e qartë se ai nuk kishte disiplinën për të performuar në mënyrë të vazhdueshme.

Braziliani u kthye në Flamengo në 2011 para se të pensionohej shtatë vjet më vonë si një nga lojtarët më të mirë në historinë e këtij sporti.

Statistikat e Barcelonës

Paraqitjet: 207

Gola: 94

Fituan trofetë: 5

AlpeSport.al

Related posts

LIVE/ Shqipëri-Francë, Mbyllet ndeshja në “Air Albania stadium”

Delo.autor

Veseli: Me Kosovën gabuam të gjithë, të marrim përgjegjësitë tona dhe të reagojmë

Sadik.Autor

Drama e Martinez: Çdo ditë është një luftë

Delo.autor

Leave a Comment