Futboll Premier League Sport

ZYRTARE/ UEFA trondit Mançester Sitin! Jashtë Europës për dy vite dhe 30 milionë euro gjobë

UEFA trondit botën e futbollit me vendimin kundër Mançester Sitit! Kampionët e Anglisë janë përjashtuar nga Europa për dy edicionet e ardhshme si dhe janë gjobitur plot 30 milionë euro nga qeveria europiane e futbollit. Gjithçka vjen si pasojë e hetimit të Trupës së Kontrollit Financiar (CFCB).

Uefa Siti

Në njoftimin e saj zyrtar, UEFA ndër të tjera shkuan:

“Trupi i Kontrollit Financiar në UEFA (CFCB), i udhëhequr nga Hoze da Kunja Rodrigez, ka njoftuar ditën e sotme Mançester Sitin me vendimin përfundimtar për rastin në të cilin ai ishte bërë pjesë e hetimit të CFBC”.

“Siti ka thyer rregulloren e Licensimit të UEFA-s dhe të Fair Playt Financiar duke mbingarkuar të ardhurat e sponsorizimit në llogaritë e tij dhe duke ndryshuar raportyet që ka sjellë në UEFA ndërmjet vitete 2012-2016. Gjithashtu klubi nuk ka bashkëvepruar me hetuesit”.

“Ndaj Mançester Siti është përjashtuar nga veprimtaritë e UEFA-s për dy edicionet e ardhshme (2020/21 dhe 2021/22) si dhe është gjobitur me 30 milionë euro. Ankimimi i vendimit bëhet në KAS-in e Lozanës”.

Related posts

RANGNICK-MILAN/ Marrëveshje për Krishtlindje, ja detajet e kontratës 3-vjeçare

Delo.autor

SPORTISTËT MË TË PAGUAR/ Ja ku pozicionohet RONALDO pas transferimit tek Juventusi

Isa.Autor

Uli Hoeness kapet me Mourinho-n dhe e akuzon: Ai është arsyeja qe Man. Utd nuk ka sukses….

Sadik.Autor

Leave a Comment