Futboll Gossip Sport

“E FEJUARA NDAN MASKAT FALAS”/ Berat Gjimshiti tregon dramën e COVID-19 në Bergamo (FOTO)

Berat Gjimshiti ka jetuar që në ditët e parsa gjëndjen dramatike që ka shkaktuar Coronavirus në Bergamo. Mbrojtësi i kombëtares shqiptare është pjesë e Atalantës, ndërsa në një intervistë për mediat italiane ai ka treguar se si e fejuara e tij po përpiqet të ndihmojë njerëzit në nevojë me maska.
Dhurimi i maskave nga e fejeruara…
Ideja lindi kur ju pa situatën këtu në Bergamo, shumë njerëz kërkojnë maska dhe ata nuk mund t’i gjejnë ato, po është bërë që t’i prodhojmë ato falas, ne i dërgojmë tek ata që kanë nevojë për to dhe nuk kanë mundësinë t’i blejnë ”.
Ka shumë solidaritet mes jush sportistët, shumë dhurime janë bërë në spitale.
Ndihma e të gjithëve është e nevojshme, si për ata që vuajnë, ashtu edhe për mjekët dhe infermierët që bëjnë gjëra të mëdha në spitale.
Situata në Bergamo është shumë e vështirë…

Ne jemi të gjithë në vështirësi, diçka që nuk ka ndodhur kurrë dhe për të cilën nuk ishim të përgatitur. Por njerëzit e Bergamos janë të fortë dhe do të jenë në gjendje të ngrihen përsëri.

 

Gjimshiti

Çfarë ju frikëson më shumë?
Rastet e reja të vazhdueshme më frikësojnë. Shpresojmë të arrijmë në fund shpejt sepse do të nënkuptojë një përmirësim të përgjithshëm në një situatë që ka parë gjithmonë infeksione të reja.
Çfarë efekti mund të ketë kjo ndalesë e gjatë?
Ne nuk mund të stërvitemi siç bëjmë zakonisht së bashku me ekipin dhe stërvitjen me topin në këmbë çdo javë. Po mundohemi të gjejmë mënyrat më të mira për të qëndruar në formë.
Nëse kampionati rifillon sërish, ekziston mundësia që të luhet me dyer të mbyllura…
Të luash pa tifozët bën që gjithçka të duket miqësore, kështu që qëndrimi i duhur psikologjik do të llogaritet edhe më shumë. Mentaliteti i duhur dhe motivimet do të bëjnë ndryshimin”.
(balkanweb)

Related posts

LIVE/ Kastrioti-Teuta: Vendasit të pafuqishëm, Progni dyfishon rezultatin (VIDEO)

Isa.Autor

Barcelona “peshkon” në Amsterdam/ Katalanasit në “luftë” me tre skuadra për SUPER talentin

Isa.Autor

Dyfishon Marseille, Salzburgu i Berishës ndëshkohet për herë të dytë (Video)

Sadik.Autor

Leave a Comment