Futboll Seria A Sport

FUTBOLLI ITALIAN NË ZI/ Vdes ish-trajneri i Interit Luigi “Gigi” Simoni

Një tjetër futbollist i shkëlqyer largohet. Në moshën 81 vjeç, Gigi Simoni, trajneri i famshëm për drejtimin e Interit në 1997/1998, apo viti i fitores në Kupën e UEFA-s dhe kokë për kokë me Juventusin, në të vërtetë është zhdukur. Në karrierën e tij, megjithatë, një nga dekanët e teknikëve italianë ka udhëhequr edhe Napolin, Lazio dhe për një kohë të gjatë, Xhenova.

Simoni kishte pësuar goditje në tru në vitin 2019, duke u shtruar me urgjencë në njësinë e kujdesit intensiv të Spitalit Cisanello në Pisa. Frika e madhe e të gjithë tifozëve për fat të mirë ishte larguar, deri në lajmet e tmerrshme të këtij fundi të majit 2020.

Lindur në vitin 1939, ai kishte veshur fanellen e Napolit, Torinos dhe Juventusit ndër të tjerë si lojtar, përpara se të fillonte karrierën e tij si trajner në Xhenova, ku në të vërtetë ai kishte përfunduar karrierën e tij. Pavarësisht se u kujtua mbi të gjitha për atë 1998, ai kaloi pjesën më të madhe të karrierës së tij si trajner në rossoblù.

E pamundur, megjithatë, të harrosh vitin e vetëm në krye të Interit, që e bëri atë një legjendë për tifozët e Nerazzurri. Mes polemikave dhe ngazëllimeve, ai ishte i pari që trajneri fenomenin e Ronaldos në Itali, duke e çuar ekipin Milanez në luftën e pafund të asaj sezoni, duke mposhtur Lazion në finalen e Kupës UEFA.

Pas largimit nga Interi, Simoni e drejtoi përsëri Napolin, tashmë të stërvitur në vitin e kaluar kur ai zbarkoi në pankinën e Nerazzurri, dhe më pas u përpoq, ndër të tjera, aventura në Bullgari, në CSKA Sofje. Nga atje disa përvoja si drejtor teknik dhe largimi përfundimtar nga bota e futbollit.

Lajmi për zhdukjen e tij ka bërë që padyshim dhjetra ish-lojtarët e tij, menaxherët e vjetër dhe miqtë nga bota e futbollit ta kujtojnë atë përmes mediave sociale.

Related posts

E ARDHMJA E GABIGOL LARG BRAZILIT/ Mediat italiane zbulojnë detajin që vërteton gjithçka

Delo.autor

Aaron Ramsey drejt largimit nga Arsenal

Sadik.Autor

Nga Gjirokastra, në Lushnjë e Elbasan: Ja formacionet zyrtare

Sadik.Autor

Leave a Comment