Ekskluzive Futboll La Liga Sport

ANALIZA/ Griezmann, midis zëvëndësimeve dhe kritikave tek Barcelona

Antoine Griezmann ishte nënshkrimi i lojtarëve të Barcelonës nga vera e kaluar dhe një nga më të mëdhenjtë në historinë e tyre për shkak të çmimit, cilësisë së tij dhe potencialit të tij.

Ylli francez është pjesë e sulmit të Blaugranave së bashku me Lionel Messi dhe Luis Suarez.

Sidoqoftë, javët e fundit, kontributet e tij gjatë ndeshjeve kanë rënë në mënyrë të konsiderueshme dhe, përkundër që Quique Setien e quan atë ‘të padiskutueshëm’ para fitores së Barcelonës kundër Leganes, duket se ai ka dalë jashtë planeve të trajnerit.

Griezmann ka bërë 38 paraqitje në total për Barcelonën këtë sezon, me 31 prej tyre që vijnë në La Liga.

E vetmja ndeshje në La Liga që ai ka humbur deri më tani këtë sezon erdhi kundër Sevilla në “Camp Nou” kur Griezmann e pa ndeshjen nga pankina.

Para pushimit të sezonit, sulmuesi francez filloi nga pankina në La Liga në përballjet me Sevillan dhe me Real Valladolid.

Ky trend vazhdoi kur sezoni rifilloi në qershor pasi ish-lojtari i Atletico Madrid filloi të dyja ndeshjet e para tek Barcelona.

“Ai është një lojtar i padiskutueshëm,” tha Setien për Griezmann. “Ai ka luajtur praktikisht çdo ndeshje që kur kam qenë këtu.

“Griezmann është një lojtar i shkëlqyeshëm, ne do të vazhdojmë të ta llogarisim në skemë dhe ai do të vazhdojë të luajë një pjesë kryesore sepse ai është jashtëzakonisht i rëndësishëm për këtë ekip dhe këtë klub.

Nga pesë ndeshjet e para të Barcelonës pas pushimit, Griezmann ka luajtur tre dhe ka përfunduar 90 minuta në vetëm një – vizita e Leganes.

Ai u zëvendësua kundër Real Mallorca dhe Athletic Club dhe filloi në pankinë kundër Sevilla dhe Celta Vigo.

Griezmann ka qenë viktimë e polemikave së rotacionit të Setienit, me Martin Braithwaite dhe Ansu Fati duke filluar edhe në sulm.

“Vetëm 11 mund të luajnë,” tha Setien pasi Griezmann ishte i kufizuar në rolin e një zëvendësuesi te Balaidos.

“Unë e di se ka lojtarë me një reputacion të caktuar, por të gjithë mund të luajnë dhe të gjithë nuk munden.

Griezmann mund të kthehej në formacionin fillestar të Setienit për vizitën e ish-klubit të tij Atletico të martën në mbrëmje, por roli i tij nën shefin aktual të Blaugrana po zvogëlohet.

AlpeSport.al, Marca

Related posts

Ylli i PSG-së “nxjerr sekretin”, zbulon se kur do të largohet

Delo.autor

MBETET NJË PROBLEM PËR PARTIZANIN/ Largohet i dëmtuar nga fusha në Shqipëri-Austri lojtari…

Delo.autor

RONALDO HYN NË HISTORINË E SERIE A/ Ja çfarë ka bërë në 8 ndeshje radhazi (FOTO)

Delo.autor

Leave a Comment