Futboll Seria A Sport

19 VITA PAS FIRMËS ME JUVENTUS/ Buffon luan sot për rekordin. Kalon Paolo Maldinin

Ishte 3 korriku i vitit 2001, kur Xhanluixhi Bufon niste aventurën e tij me Juventusin. Saktësisht 19 vite më parë, “Supermeni” linte Parmën për t’u transferuar në Torino për shifrën rekord të 105 miliardë liretave të vjetra (72 milionë euro), ndonëse në arkat e emiljanëve u derdhën më pas vetëm 75 miliardë, plus kartoni i ish-mesfushorit Xhonatan Bakini (i vlerësuar 30 miliardë lireta).

Por pas gati dy dekadash dhe rinovimit të kontratës që erdhi në fillim të kësaj jave, Bufon përgatitet sot që të bëhet rekordmeni i të gjitha kohërave në Serinë A.

Nëse luan si titullar sot ndaj Torinos në derbi, 42-vjeçari do të prekë kuotën 648 prezenca, duke kaluar kështu legjendën e Milanit, Paolo Maldini, i cili mbronte me krenari këtë rekord.

Related posts

“SUKSESI NË CHAMPIONS, KUJTIMI MË I BUKUR”/ Julio Cesar bëhet nostalgjik: Pritja më e veçantë është kundër…

Delo.autor

E TMERRSHME NGA PORTUGALIA/ Lojtari vdes në fushë, në ankth shokët e skuadrës (VIDEO)

Delo.autor

Xhaka dhe Mustafi titullarë, Aubameyang në stol kundër West Ham

Sadik.Autor

Leave a Comment