LIVE/ Superkupa e Shqipërisë: Mbyllet ndeshja Tirana-Teuta. Rezultati 1-2

Kampionët e Shqipërisë nuk do të kenë titullarë Erjon Hoxhallarin dhe Elton Kalenë për shkak dëmtimi në ndeshjen me Crvena Zvezdën. Tekniku Egbo do të zëvendësojë Hoxhallarin në krahun e majtë të mbrojtjes me Ismajlgecin. Titullar do të jetë dhe Ardit Toli, ndërsa Grent Halili merr vendin e Kalesë. Mesfusha mbetet e njëjta me Bathën dhe Çelhakën, kurse Torasa merr rolin e organizatorit. Në krah ai do të ketë Uinful Kobinanë.

Skuadra e drejtuar nga Edi Martini luan me formacion bazë, edhe pse në konferencën për shtyp deklaroi se do të ndryshonte disa prej titullarëve.

Porta, mbrojtja dhe mesfusha mbeten të pandryshuar nga takimi i fundit kundër Beitar Jeruzalemit në “Niko Dovana”. Për sa i përket sulmit, Rubin Hebaj e nis si titullar.

SUPERKUPA E SHQIPËRISË
Stadiumi “Elbasan Arena”
Ora 20:00

LIVE: TIRANA-TEUTA 1-2

Hebaj 22′, 33

66′ Teuta mbetet me 10 lojtarë. Arapi ndërhyn me sparkatë ndaj Torasës. Më pas ndaj tij ndërhyn Kale. Dy futbollistët debatojnë, kurse arbitri Jorgji akordon kartonin e dytë të verdhë për kapitenin e Teutës.

64′ Kale merr vendi e Najdovskit.

58′ Martini zëvendëson Lorenco Vilën me Blerim Krasniqin. Teuta luan me dy sulmues.

46′ Fillon pjesa e dytë. Martini kryen dy zëvendësime. Hrjeliç i zë vendin Todorovskit, Gruda ul Beqjan.

45’+3 Mbyllet pjesa e parë në “Elbasan Arena”. Teuta merr maksimumin pa shpenzuar shumë energji. Tirana “shpërfyturohet”.

45′ Akordohen 3 minuta shtesë.

36′ Shtohen problemet problemet për Tiranën. Egbo humbet Idriz Bathën pas një përplasje gjatë një dyluftimi. Gentian Muça inkuadrohet në vend të mesfushorit. Pozicionin e Bathës e merr Najdovski, kurse Muça vendoset në qendër të mbrojtjes.

34′ GOOOOL! Tirana-Teuta 0-2!! Lika i pret goditjen Lorenco Vilës, por Hebaj tregohet i vëmendshëm dhe dyfishon shifrat!

33′ Penallti për Teutën!! Pasi Lika nuk kontrollon topin e ardhur nga distanca, mbrojtësi Najdovski pengon Lorenco Vilën. Gjyqtari Jorgji akordon karton të verdhë ndaj maqedonasit dhe penallti për Teutën.

23′ Tirana i afrohet barazimit 60 sekonda pas golit të Teutës. Kapiteni i Teutës Renato Arapi i mohon dy herë golin Agustin Torasës.

22′ GOOOOL!  Tirana-Teuta 0-1!! Rubin Hebaj realizon pas gabimit të Ilion Likës, i cili nuk kontrollon dot një goditje standarte. Topi nuk spastrohet nga mbrojtja e Tiranës, sulmuesi shkodran përfiton dhe shtyn topin në portën e boshatisur.

5′ Top në zonën e Tiranës, Ilion Lika tregohet i vëmendshëm.

1′ Fillon finalja. Topin  e parë e shkelmojnë bardheblutë e Egbosë.