Champions League Futboll Sport

“DO TË JETË NJË SFIDË E VËSHTIRË NDAJ BARCELONËS”/ Pirlo: Ronaldo apo Messi? E padrejtë t’i krahasosh

Andrea Pirlo, trajneri i Juventusit, foli sonte në konferencë për shtyp përpara ndeshjes ndaj Barcelona në Champions duke prekur shumë tema.

A luan Buffon? A besoni në krizën e Barcelonës?

“Gigi është më i mirë, ai është rikuperuar nga dëmtimi i tij. Ai mund të jetë në fushë nesër sepse ai meriton një fazë kaq të rëndësishme dhe mund të luajë.

Nuk besoj në krizën e Barcelonës, ka një trajner të ri që po bashkon idetë e tij. Ne e dimë se ata kanë lojtarë të shkëlqyeshëm”.

A mundet që Juve të fitojë sipas nevojës për vendin e parë?

“Po, duhet ta besojmë, do të jetë një ndeshje e vështirë dhe pjesërisht do të duhet të vuajmë. Ne e dimë se do të kemi mundësitë tona për të shfrytëzuar, thjesht luajmë hapur, nuk do të kemi asgjë për të humbur.

Duke ditur gabimet në ndeshjen e parë, por edhe gjërat e mira që kemi. Ne jemi të qetë dhe të bindur se gjithçka mund të ndodhë”.

A llogaritet më shumë për rritjen tuaj sesa për renditjen? Sa i rëndësishëm është vendi i parë?

“Siç tha Bonuçi, është e rëndësishme për rritjen tonë dhe për të rritur vetëvlerësimin tonë. Këto janë ndeshje për të luajtur për të rritur atë që është brenda dhe çfarë do të përmirësohet.

Përveç renditjes, përfundimi në vend të parë ju jep diçka ndryshe nga barazimi. Por ajo që luajmë nesër është më e rëndësishme dhe çfarë do të gjejmë në fund të ndeshjes nëse luajmë një ndeshje të shkëlqyer”.

Champions League, Juventus-Barcellona: il pesante compito di Pirlo e Koeman  - Eurosport

A mund të jetë derbi një pikë kthese?

“Ne rishikuam ndeshjen e parë. Humbjet përmirësojnë lojërat që duhet të luash dhe mund t’ju ndihmojnë për të ardhmen. Patjetër që duhet të përmirësojmë fazën e mos zotërimit në krahasim me ndeshjen e parë, duhet të jemi shumë afër me linjat e mesfushës dhe mbrojtjes sepse nuk duhet të gjendemi të zbuluar midis vijave.

Ata sjellin shumë lojtarë në vijën e frontit. Duhet të jemi të shtrënguar dhe të përpiqemi t’i bëjmë ata të luajnë anash ku do të kemi më shumë hapësirë ​​për t’i sulmuar. Nuk mendoj se mund të flasim për një pikë kthese, qëndrimi ndoshta po.

Çfarë të mete do të shuanit nëse mund të zgjidhnit një?

“Nuk më pëlqen sidomos kur disa lojtarë nuk i afrohen ndeshjes me 100% përgatitje mendore. Por kjo është edhe për shkak të shumë ndeshjeve që kemi luajtur dhe për këtë arsye nga lodhja mendore.

Ndoshta duhet një shkëndijë për t’i bërë ata të performojnë në mënyrën më të mirë. Kjo nuk duhet të ndodhë por është normale sepse jemi në një periudhë të veçantë ku është e vështirë me shumë udhëtime dhe kjo mund të ndodhë.

Serie A | Pirlo: Cristiano Ronaldo will decide when he plays for Juventus -  AS.com

Koeman tha se nuk është e drejtë të thuash kush është më i mirë mes Ronaldos dhe Messit: sipas mendimit tuaj?

“Koeman ka të drejtë të thotë se nuk është e drejtë të thuash kush është më i mirë. Ata kanë dhënë një shfaqje dhe e kanë bërë atë për 15 vjet, ata kanë ndarë Topin e Artë të 15 viteve të fundit. Është e padrejtë të thuash nëse është më mirë njëri apo tjetri. Janë fenomene që i bëjnë miliona tifozë të gëzohen sa herë që dalin në fushë, nuk është e drejtë të thuash kush është më i mirë. Duhet t’i falënderojmë sepse janë të mirë për futbollin”.

Në lidhje me mundësinë që Messi të shkojë në PSG?

“Ju duhet të pyesni Barcelona dhe PSG, për fat të mirë nuk janë gjëra që varen nga unë. Ua lë problemin të tjerëve”.

Related posts

ZËVËNDËSUESI I DE ROSSIT/ Steven N’Zonzi kërkon pagë të lartë, Roma… mendohet

Isa.Autor

“SPONSORIZON” EDIN DZEKO/ Bonucci: Sulmues i klasit botëror, i ka të gjitha

Delo.autor

U godit trajneri Gunes, Beshiktashi nuk zbret në fushë ndaj Fenerbahces

Sadik.Autor

Leave a Comment