Futboll Sport

DEL KUNDËR KRIJIMIT TË “EUROPEAN SUPER LEAGUE”/ FIFA: Gjithmonë pro shpërndarjes së drejtë financiare

FIFA, qeveria e madhe e futbollit botëror ka dalë kundër zyrtarisht ligës më të re, Super Ligës Europiane. Me anë të një komunikate zyrtare në sajtin e saj, FIFA sqaron se është kundër kësaj lige dhe mbron parimet e gjithëpërfshirjes , integritetit, dhe shpërndarjes së drejtë financiare:

KOMUNIKATA ZYRTARE E FIFA-s –

“Duke pasur parasysh disa kërkesa mediatike dhe siç u tha disa herë, FIFA dëshiron të sqarojë se qëndron fort në favor të solidaritetit në futboll dhe një modeli të barabartë të rishpërndarjes që mund të ndihmojë zhvillimin e futbollit si një sport, veçanërisht në nivelin global, që nga zhvillimi i futbolli global është misioni kryesor i FIFA-s.

Sipas mendimit tonë, dhe në përputhje me statutet tona, çdo garë futbolli, qoftë kombëtar, rajonal apo global, duhet të pasqyrojë gjithmonë parimet thelbësore të solidaritetit, përfshirjes, integritetit dhe rishpërndarjes së drejtë financiare. Për më tepër, organet drejtuese të futbollit duhet të përdorin të gjitha mjetet e ligjshme, sportive dhe diplomatike për të siguruar që kjo të mbetet e tillë. Përkundër këtij sfondi, FIFA mund të shprehë vetëm mosmiratimin e saj për një “ligë të mbyllur evropiane të shkëputur” jashtë strukturave ndërkombëtare të futbollit dhe duke mos respektuar parimet e lartpërmendura.

FIFA gjithmonë qëndron për unitetin në futbollin botëror dhe u bën thirrje të gjitha palëve të përfshira në diskutime të nxehta që të angazhohen në një dialog të qetë, konstruktiv dhe të ekuilibruar për të mirën e lojës dhe në frymën e solidaritetit dhe lojës së ndershme. FIFA, natyrisht, do të bëjë gjithçka që është e nevojshme për të kontribuar në një mënyrë të harmonizuar përpara në interesat e përgjithshëm të futbollit.”

Related posts

PROBLEME PËR JUVENTUSIN/ Atletico ka një “SUPERHERO” të ri

Delo.autor

MERR FUND “TELENOVELA”/ Icardi vendos mbi të ardhmen, do firmosi kontratën me…

Isa.Autor

Ja “PLAN B” i Real Madrid/ Kërkon Mbappe nëse dështon me Neymarin

Isa.Autor

Leave a Comment