Basketball Sport Të tjera

MADHËSHTOR/ Flamurtari shpallet kampion i Shqipërisë në basketboll për femra

Flamurtari në basketboll për femra është shpallur mbrëmjen e sotme kampion i Shqipërisë për sezonin 2020-2021. Vlonjatet mposhtën në fushën e tyre 68-60 Partizanin në finalen e tretë play off, duke fituar 3-0 me ndeshje dhe mbyllur llogaritë.

Një hakmarrje kjo për basketbollistet vlonjatet për finalen e Kupës së Shqipërisë humbur në prill ndaj rivaleve kryeqytetase. Flamurtari pat fituar finalen e parë 86-53 në Vlorë dhe atë të dytë 76-54 në Tiranë, duke treguar gjithnjë epërsi në fushë.

Ndeshja e sotme është e ekuilibruar shumicën e kohës, më e bukur se dy të parat, me vlonjatet që shkëputen në periodën e dytë, duke krijuar një epërsi të lehtë, të cilën e ruan deri në fund. Partizani përpiqet të afrohet, por pa mundur në asnjë moment ta barazojë ndeshjen.

Flamurtari konfirmohet kështu si skuadra kampione e Shqipërisë, triumfi i parë si trajner për Erion Hoxhën, që mori drejtimin e ekipit këtë sezon. Përgëzime edhe për Partizanin, që rivalizoi fort dhe rrëmbeu një trofe, por në kampionat nuk mundi të fitojë asnjëherë ndaj vlonjateve.

Related posts

Ronaldo vendos një tjetër rekord në Champions

Sadik.Autor

YLLI KROAT MBYLLI SEZONIN PARA KOHE/ Andrea Pirlo: Mandzukic nuk mund të jetë…

Delo.autor

SULMON ASHPËR FLORENTINO PEREZ/ Presidenti i UEFA-s: Prej 30 vitesh kultivon ëndrrën…

Delo.autor

Leave a Comment