Ndeshjet Live Sport

LIVE/ “EURO 2020”: Mbyllet ndeshja Itali-Angli në “Wembley”. Rezultati 2-1

Është duke u luajtur finalja e madhe e Kampionatit Europian mes Anglisë dhe Italisë në “Wembley”.

Sfida po pritet me interes të madhe nga e gjithë bota pasi ndeshen dy shkolla të ndryshme futbolli dhe vitet e fundit nuk është se u ka ecur shumë me finalet. Anglia do të kërkojë të bëjë histori para 60 mijë tifozëve të saj, çka e kanë cilësuar të gjithë së favorite dhe prej pranisë së publikut.

Italianët, si gjithmonë të ftohtë dhe cinik nuk është se ndikohen nga situatat në stadium pasi vetë trajneri Roberto Mançini është shprehur se përqendrimi në fushë do të jetë maksimal.

 

LIVE/ Itali – Angli 1-1

Bonuçi 67′ / Shou 2′

KOMENTI LIVE: 

PENALLTITË: 

7′ Gjuan Bernardeski- shënon! 

6′ Gjuan Rashford- topi përplaset në shtyllë! 

5′ Gjuan Bonuçi- shënon!

4′ Gjuan Meguajër – shënon! 

3′ Gjuan Beloti- pret Pikford! 

2′ Gjuan Kejn- shënon! 

1′ Gjuan Berardi – shënon! 

Mbyllet ndeshja, momenti i penalltive! 

120′ Akordohen 3 minutes shtesë.

119′ Anglia kryen 2 zëvendësime, largohen nga fusha Uoker dhe Henderson, në vendin e tyre Sanço dhe Rashford.

117′ Zëvendësim te Italia, largohet Emerson në vend të tij Florenci.

117′ Italia kërkon penallti, për prekje të topit me dorë nga Stons brenda zonës, por për gjyqtarin gjithçka e rregullt.

107′ Goditje dënimi për Italinë, provon Bernardeski me një predhë nga distanca, tentativa e tij ndalet nga Pikford.

105′ Akordohet 1 minutë shtesë.

103′ Italia ndërton një aksion të rrezikshëm nga e majta me Emerson, që harkon drejt zonës, por nuk arrin ta devijojë në kohë Bernardeski, topi përplaset në trupin e Pikford.

99′ Zëvendësim te Anglia, largohet nga fusha e lojës Maunt, vendin e tij e merr Grilish.

97′ Provon edhe Filips me një gjuajtje nga distanca, por tentativa e tij shkon jashtë portës së Donarumës.

96′ Zëvendësim te Italia, largohet Verrati, vendin e tij e merr Lokateli.

91′ Starton shtesa e parë prej 15 minutash, Mançini kryen zëvendësimin e parë, largohet Insinje për Belotin.

Mbyllen 6 minutat shtesë, nuk ka fitues në kohën e rregullt, sfida e tetë në këtë Europian që shkon me shtesa! 

90′ Akordohen 6 minuta shtesë.

85′ Zëvendësim te Italia, largohet Kieza i dëmtuar, në fushën e lojës Bernardeski.

84′ Insinje është futbollisti i tretë i ndëshkuar me karton të verdhë.

74′ Tjetër zëvendësim te Anglia, largohet Rajs në vendin e tij Henderson.

73′ Bonuçi jep një asist fantastik nga gjysmë fusha e vetë për Berardin, i cili nuk arrin të përfitojë. Pranë golit të dytë italianët.

70′ Zëvendësim te Anglia, largohet Tripier, vendin e tij e merr Saka.

67′ GOOOOOL ITALIA 1-1/ Vendoset baraspesha në finale! Bonuçi gjen rrugën e rrjetës! 

62′ Pikford i mohon golin e barazimit Italisë. Pas tentativës së Kiezës, gardiani zgjatet mjaft bukur duke i thënë “jo” të kaltërve.

56′ Pranë golit Italia me Insinjen, tentativa e tij brenda zonës, u ndal nga portieri Pikford. Më kërkues të kaltrit në këto minuta.

55′ Bonuçi është i ndëshkuari i radhës me karton të verdhë te Italia.

54′ Zëvendësim te Italia,  largohen Barela dhe Imobile në lojë Kristante dhe Berardi.

50′ Goditje dënimi për Italinë, provon Lorenco Insinje, por tentativa e tij shkon mbi kuadrat.

48′ Stërling pretendon për 11-metërsh, por për gjyqtarin gjithçka e rregullt.

47′ Barela ndëshkohet me karton të verdhë për ndërhyrje të gabuar.

46′ Starton pjesa e dytë, nuk ka zëvendësime.

Mbyllet pjesa e parë. 

45+4′ Bonuçi tenton të surprizojë me një gjuajtje nga distanca, por tentativa e tij shkon jashtë kuadratit.

45+1′ Verrati provon me një gjuajtje drejt kuadratit, por tentativa e tij ishte e lehtë, duke përfunduar në duart e Pikford.

45′ Akordohen 4 minuta shtesë!

45′ Italia kërkon ta mbyll në sulm pjesën e parë, por mungojnë gjuajtjet e rrezikshme në kuadrat. “3 Luanët” nuk lejojnë hapësira në mbrojtje.

35′ Drithërima në portën e Anglisë! Kërcënimi i vërtetë i Italisë me Kiezën, që provon me një gjuajtje të rrezikshme, por tentativa e tij shkon ngjitur me shtyllën. Marrin zemër të kaltrit në këto minuta.

20′ Italia kërkon të ushtrojë presion në gjysmëfushën e Anglisë, por ende asnjë rast i rrezikshëm në portën e Pikford.

14′ Start fantastik i Anglisë që ushtron presion të vazhdueshëm në zonën e Italisë.

7′ Goditje dënimi për Italinë, provon Lorenco Insinje, por tentativa e futbollistit të Napolit, shkon mbi kuadrat.

3′ GOOOOOL ANGLIA 0-1/ Zhbllokohet finalja, “3 Luanët” kalojnë në avantazh me Luk Shou që realizon një gol mjaft të bukur me të majtën. 

2′ Italia fiton goditjen e parë nga këndi, por largojnë futbollistët anglezë.

1′ Starton sfida në “Uembli”

Related posts

ÇFARË NDODHI MBRËMË/ Ky është veprimi i Ronaldos që e bëri të ndëshkohet me të kuq (VIDEO)

Isa.Autor

Graniti shënoi gol kundër serbëve dhe bëri shqiponjën, ja si feston Taulanti (VIDEO)

Sadik.Autor

ALLEGRI SËRISH NË TELASHE/ Rrezikon sfidën Champions me Ajaxin mesfushoiri…

Delo.autor

Leave a Comment