Futboll Premier League Sport

ZBULOHEN PRAPASKENAT/ Guardiola çudit me teoritë e reja, tani edhe merkaton ia bënë 4 astrofizikanët

Pep Guardiola është një trajner i cili gjithmonë është munduar që të revolucionarizojë futbollin. “Tiki-taka” dhe “9 false” kanë qenë për shumë vite si shenja dalluese të lojës së teknikut spanjoll, i cili është munduar gjithmonë të gjejë metodologji të ndryshme për të përmirësuar aspektin ofensiv të skuadrave që drejton.

Pjesë e eksperimentimit që ai bën vazhdimisht ka qenë edhe punësimi i 4 astrofizikantëve gjatë vitit të kaluar. Këta të fundit, studionin lëvizjet e lojtarëve në seancat stërvitore dhe përcaktonin në bazë të shifrave se si ishte rendimenti i tyre dhe kush ishte poshtë, apo sipër mesatares së pritshme.

Por duket se përmirësimi i stërvitjes nuk është më detyra e vetme e këtyre personave që janë kthyer në këshilltarë të Guardiolës. Sipas “A Bola”, tekniku tani u ka dhënë detyrë edhe të gjurmojnë në treg për lojtarët e duhur që i duhen ekipit, duke studiuar shifrat. “Është një metodë 100 herë më efikase se eksplorimi klasik i tregut nëpërmjet skautimit”, u shpreh një ekspert për gazetën portugeze, duke bërë të qartë se ndoshta Guardiola kishte thyer barrierën e radhës me teoritë e tij.

Related posts

ÇËSHTJA “PETAGNA”/ Ferrero sulmon presidentin e Napolit dhe “prenoton” dhuratën ndaj Interit

Delo.autor

JUVENTUS SFIDON “DJAJTË E KUQ”/ Gati për të siguruar vendin e parë në grup (FORMACIONET E MUNDSHME)

Isa.Autor

Tyson Fury: Do t’i shtyp të gjithë boksierët e peshës së rëndë

Sadik.Autor

Leave a Comment