Sport Të tjera

FORMULA 1/ Zyrtare, Hamilton humbet shokun e besuar të skuadrës sezonin e ardhshëm

Vallteri Bottas do të largohet nga Mercedes në fund të këtij sezoni. Piloti finlandez do të qëndrojë në Formula 1, por do të garojë me makinën Alfa Romeo Racing.

Lajmi u konfirmua nga drejtuesit e makinës Alfa Romeo përmes rrjeteve sociale. Bottas ka nënshkruar një marrëveshje 2-vjeçare dhe do të ketë si shok skuadre Antonio Giovinazzi.

Bottas do të zërë vendin e një tjetër finlandezi, Kimi Raikkonen, që do të largohet nga Formula 1 në fund të këtij viti. Bottas numëron 9 fitore dhe 17 “pole position” në karrierën e tij.

Bottas ishte konsideruar nga Lewis Hamilton si shoku më i mirë i skuadrës që kishte patur në karrierën e tij. Ai kishte kërkuar që finlandezi të qëndronte te Mercedes edhe sezonin tjetër.

Related posts

SHQIPËRIA U-19/ Pas Real Madrid, Kombëtarja humbet edhe me Dinamon e Zagrebit

Delo.autor

NGA KRIJIMI I SUPER LEAGUE TEK OFERTA E REFUZUAR NGA DYBALA/ Zamparini: Futbolli nuk funksionon kështu, janë budallenj dhe…

Delo.autor

MERKATO E JANARIT/ Dueli Inter-Juventus për yllin Milik, por Napoli ka refuzuar dy oferta

Delo.autor

Leave a Comment