Basketball Sport Të tjera

LUFTA NË UKRAINË/ Britania e Madhe ndalon ekipin e basketbollit bjellorus të ndeshet me skuadrën angleze

Britania e Madhe ka anuluar vizitat e ekipit të basketbollit bjellorus, për shkak të mbështetjes së Lukashenko i ka bërë Putinit në pushtimin e Ukrainës.

Skuadra ishte planifikuar të luante në Newcastle në Anglinë veriore të dielën.

“Mbretëria e Bashkuar nuk do të mirëpresë ekipet kombëtare sportive të atyre vendeve që janë bashkëpunëtorë në pushtimin e paprovokuar dhe të paligjshëm të #Ukrainës nga Putini”, shkroi të shtunën Sekretarja e Brendshme britanike, Priti Patel.

Sakaq, Polonia ka refuzuar të luajë në ndeshjen kualifikuese të Kupës së Botës 2022 të muajit të ardhshëm kundër Rusisë për shkak të pushtimit të Ukrainës nga Moska, tha të shtunën Presidenti i Federatës Polake të Futbollit Cezary Kulesza. Federatat e futbollit të Polonisë, Suedisë dhe Republikës Çeke lëshuan gjithashtu një deklaratë të përbashkët të enjten duke kërkuar që kualifikimet e Kupës së Botës të mos luhen në Rusi.

Pas fitores së tij gjysmëfinale në kampionatin e tenisit në Dubai Duty Free të premten, tenisti profesionist rus Andrey Rublev shkroi në një objektiv të kameras: “jo luftë të lutem” .

Lojtarët e vetëm ukrainas të NBA, Alex Len dhe Sviatoslav Mykhailiuk, lëshuan një deklaratë të përbashkët duke dënuar luftën

Related posts

AVENTURA E 27-VJEÇARIT DREJT FUNDIT/ Tronditet Bayern, ylli i ekipit largohet në fund të sezonit!

Delo.autor

SHPËTIMTARI “BOMBERI” POLAK/ Piatek shënon golin e fitores për Milanin (VIDEO)

Delo.autor

AUTOGOL DHE PLAGË TË FRIKSHME/ Raphael Varane tregon “dhëmbët” e Suarezit (FOTO)

Delo.autor

Leave a Comment