Futboll Sport

ZYRTARE/ Kosova me trajner të ri, emëron në krye të pankinës teknikun e njohur francez

Tashmë është zyrtare, Kosova ka emëruar në krye të pankinës, trajnerin francez, Alan Zhires.

Sot me anë të një konference për shtyp presidenti i Federatës së Futbollit të Kosovës, Agim Ademi ka prezantuar trajnerin e ri të përfaqësueses së “Dardanëve”, i cili ka firmosur një kontratë deri në nëntor të vitit 2023.

Në karrierën si trajner Zhires ka drejtuar skuadrën e Tuluz, nga viti 1996 deri më 1998-ën dhe më pas 1999-2000.

Po ashtu ka trajnuar edhe te Parisi për një periudhë të shkurtër në vitin 1998 dhe më pas të FAR Rabat nga 2001-shi deri në 2003-shin.

Nga viti 2004 ka filluar eksperiencat me ekipet kombëtare, ku ka drejtuar Gjeorgjinë (2004-2005), Gabonin (2006-2010), Malin (2010-2012 dhe 2015-2017), Senegalin (2013-2015) dhe kombëtarja e fundit që Zhires ka drejtuar është ajo e Tunizisë për sezonin 2018-‘19.

Related posts

Rivali turk nuk e “kapërdin” humbjen, KETA i plotëson dëshirën kundërshtarit

Isa.Autor

I ati debuton në Botëror, fëmija shpërthen në lot…

Sadik.Autor

PEZULLIMI I KAMPIONATIT PAS DHUNËS/ Të hënën nis diskutimi me qeverinë, zbulohen kërkesat e FSHF-së

Delo.autor

Leave a Comment