Champions League Futboll Sport

CHAMPIONS/ Liverpool-i fluturon në gjysmëfinale, edhe milionerët e Manchester Cityt mes katër më të mirave të Europës

Livepool 3-3 Benfica

Liverpool vazhdon më tej ëndrrën Champions League. Ekipi i drejtuar nga Jurgen Klopp shkon në Gjysmëfinale, pasi eliminoi Benfican. Ndeshja e parë në Portugali ishte fituar 1-3, ndërsa sonte në Anfield sfida u mbyll 3-3.

Në minutën e 12-të, Everton do flirtonte me golin, por nuk do mund të realizonte dot. Kur nuk shënon, e pëson.

Në minutën e 21-të, ekipi i Klopp do merrte epërsinë me Konate. Futbollisti do fluturonte mbi të gjithë, duke realizuar me kokë.
Në të 32-tën, portugezët do vendosnin ekuilibrat me Ramos. Kishte dyshime për Offside, por pas një kontrolli nga VAR, goli u quajt i rregullt.
Nga dhomat e zhveshjes, Liverpool do vinte i karikuar. Firmino do përshendeste rrjetën në minutën e 55-të.
Me qetësinë e duhur vjen edhe goli i 3-të. Sulmuesi brazilian thellon shifrat në të 65-tën, pas një assisti të Tsimikas.

Yaremchuk në minutën e 73-të do tregonte se ekipi nga Portugalia kërkon të dalë me kokën lart nga ky kompeticion. Goli i 3-të vjen pas një assisti të Grimaldos.

Benfica do shënonte edhe të 3-tin me Nunez, 8 minuta nga fundi.

Te ekipi i Verissimos duhet të kënaqen me pjesëmarrjen, pasi përballë një kundërshtari të tillë, nuk mund të bësh diçka tjetër.

Atletico Madrid 0-0 Manchester City

Një biletë për në gjysmëfinale e pret edhe Manchester City. “Djajtë e kuq” kishin fituar 1-0 me Atletico Madrid në aktin e parë, ndërsa sonte në Ëanda Metropolitano nuk pati gola.

Në minutën e 30-të, “Qytetarët” do kishin shans për të “tundur rrjetën” me Gundogan, por turku s’do ishte efektiv.Djemtë e Guardiolës bënë siç duhet lojën që dëshiron trajneri i tyre, duke poseduar mirë topin dhe duke mos i lënë hapësira rivalit.

Pjesa e dytë do niste me spanjollët më kërkues. Ngacmimi i parë do vinte nga Griezmann, i cili provon me një të majtë tejet të rrezikshme.

Në minutat e fundit,  Los Colchoneros rritën ndjeshëm presingun, por vetëm kaq. Mahrez me shokë mbeten në garë për trofeun me veshë të mëdhenj.

Related posts

ËSHTË NJË HAP LARG ZBARKIMIT NË “CAMP NOU”/ Griezmann prezantohet tek Barcelona me datë…

Delo.autor

(FOTO) Formacionet zyrtare: Manchester United – Bournemouth

Q.Autor

SUPER LEAGUE/ Gjykata zvicerane presion Presidentit Ceferin: Larg duart nga Juventus, Reali dhe Barcelona

Delo.autor

Leave a Comment