Futboll Sport

PREMIER LEAGUE MERR VENDIMIN: Pronarët që shkelin të drejtat e njeriut do të përjashtohen

Në një vendim që mund të cilësohet si historik, Premier League njofgtoi se pronarët e klubeve, drejtuesit dhe drejtorët sportivë do të përjashtohen nëse kryejnë shkelje të të drejtave të njeriut.

E gjithë kjo në kuadër të mënyrës së re të kontrollit të pronarëve në ligën më të mirë të planetit. Rregullat u bënë më të rrepta, si për aksionerët, ahstu edhe për drejtuesit e lartë të klubeve.

Shkelja e të drejtave të njeriut sipas rregulloreve globale të sanksioneve të vitit 2020 nuk do të ketë vend në ligë siç u vendos unanimisht. Në thelb, anglezët në këtë mënyrë po përpiqen të mbrohen nga situata të tilla si marrja e Neëcastle nga sauditët, njerëz që janë akuzuar për shkelje të të drejtave të njeriut në të kaluarën.

E gjitha kjo, në fakt, në një kohë kur Manchester United ka si kandidat kryesor për blerjen e tij Prinicin e Katarit, Yassim Bin Hamad Al Thani.

Lista e veprave penale që çojnë në skualifikimin u zgjerua për të mbuluar dhunën, korrupsionin, mashtrimin, evazionin fiskal dhe krimet e urrejtjes. Shtrirja e dispozitave të falimentimit është zgjeruar gjithashtu për t’i mundësuar Premier League të ndërmarrë veprime kundër njerëzve të përfshirë në falimentime të mëparshme në një gamë më të gjerë rrethanash.

Related posts

SERIE A NË RREZIK? Negociata mes Kryeministrit Draghi dhe kreut të Lega-s: Mund të luhet edhe pa…

Delo.autor

NGA GOLAT TEK FITORET RADHAZI/ Ja 10 rekordet që mund të thyejë këtë sezon Liverpool

Delo.autor

FINALJA “EURO 2020″/ Tifozët shqiptar dhurojnë spektakël në “Tirana Fan Zone” (FOTO)

Delo.autor

Leave a Comment