Futboll

Zgjedhjet në FSHF, mbërrijnë monitoruesit nga FIFA dhe UEFA

Disa orë nga Asambleja e Përgjithshme zgjedhore e Federatës Shqiptare të Futbollit, ku do të zgjidhen presidenti dhe organet drejtuese të saj, në Tiranë kanë mbërritur vëzhgues të UEFA-s dhe FIFA-s.

Zoran Lakoviç, drejtor i divizionit të Federatave kombëtare në UEFA, thekson edhe njëherë parimet e qeverisë europiane të futbollit, duke uruar në zgjedhje demokratike.

“Unë dhe Surkis, zv.presidenti i UEFA-s, do të jemi këtu për të ndjekur Asamblenë e Përgjithshme që do të mbahet të mërkurën. Surkis ishte në Tiranë pak ditë më parë, vizitoi Federatën dhe takoi kryeministrin e vendit, e raportimi i tij ishte pozitiv për takimet. Ne mendojmë se zgjedhjet do të jenë demokratike dhe kjo është arsyeja që jemi këtu. Nuk jemi thjesht për të monitoruar procesin, por edhe fushatën elektorale, që është shumë e rëndësishme të jetë konform parimeve të UEFA-s”, tha Zoran Lakoviç, drejtor i divizionit të Federatave kombëtare, UEFA.

Së bashku me përfaqësuesit e UEFA-s, në Tiranë ka mbërritur edhe Luca Nicola, përfaqësues i FIFA-s dhe vëzhgues i organit më të lartë të futbollit botëror, për zgjedhjet e 7 shkurtit. Asambleja e Përgjithshme zgjedhore do të zhvillohet ditën e mërkurë, në Durrës, e fillon punimet e saj nga ora 09:00.

Top Channel

Related posts

Alaba reflekton mbi të ardhmen: Ky është qëllimi im

Sadik.Autor

SHAKHTAR-REAL MADRID/ “Los Blancos” kërkon me çdo kusht fitoren për të siguruar biletën (FORMACIONET ZYRTARE)

Delo.autor

“PLESHTI” VENDOSI TË QËNDROJË TEK BARCELONA/ Mesfushori De Jong është i pari nga lojtarët që reagon!

Delo.autor

Leave a Comment