Champions League Futboll

Spanjollët bëjnë golat, Bayerni merr fitoren

Bayern Munich zhvilloi një ndeshje të shkëlqyer në “Ramón Sánchez Pizjuán” duke mposhtur me përmbysje 2-1 ekipin e Sevilla. Me këtë rezultat të besuarit e Jupp Heynckes janë me një këmbë në gjysmëfinale të Champions League, pasi ndeshja e kthimit zhvillohet në Mynih.

45’ minutat e parë u mbyllën në barazim 1-1, me bavarezët që e kontrolluan më tepër lojën, por rastet më të pastra i patën andaluzianët.

Vendasit kaluan në avantazh në minutën e 32’ me anë të Sarabia. Pas një zbritjeje të shpejtë në sulm, Escudero kroson në zonë nga e majta dhe aty përfiton Sarabia, i cili nuk e ka të vështirë të mposhtë portierin Ulreich.

Përveç disavantazhit, Heynckes e shqetëson edhe dëmtimi i Vidal. Mesfushori largohet nga fusha duke i lënë vendin kolumbianit Rodriguez. Pak para fundit miqtë barazuan ndeshjen me anë të Ribery, që i ndihmuar edhe nga Navas e dërgoi topin në rrjetë.

Në të dytën Bayern Munich e nis në sulm dhe i afrohet ndjeshëm avantazhit me Ribery që është protagonist në këto minuta. Miqtë e gjejnë avantazhin në minutën e 68’ me anë të spanjollit Alcantara.

Pas një aksioni të shpejtë Ribery kroson nga e djathta dhe topi, pasi kalon pasqyron e portës shkon te Alcantara, i cili me kokë e dërgon në rrjetë (68’). Në avantazh Bayern kontrollon lojën dhe i lë pak hapësira vendasve që e kërkojnë me insistim golin e barazimit. Në minutat e fundit Sevilla hidhet e gjitha në sulm në kërkim të golit të barazimit, por pa sukses, me bavarezët që administrojnë rezultatin dhe kthehen në Mynih me fitore.

Related posts

SKANDALI/ “Në Gjermani ka elementë racistë”: Boateng flet për situatën e Ozil

Isa.Autor

“SHPËRFILLEN LEGJENDAT ITALIANE”/ Ja ​11-shja më e mirë e të gjitha kohëve e UEFA-s (FOTO)

Isa.Autor

Ahmataj: Merremi vetëm me fushën, Kamza ka dy shanse për mbijetesën

Sadik.Autor

Leave a Comment