Champions League Futboll Sport

Të gjitha dhuratat e arbitrave për Real Madridin në këtë Champions

Real Madridi ka përfituar përsëri e përsëri nga arbitrat. Edhe mbrëmë kështu ndodhi, në gjysmëfinalen e kthimit të Ligës së Kampionëve, ku bavarezëve nuk iu dha një penallti e pastër, kur Marcelo e ndërpreu topin me dorë në zonën e të bardhëve, apo një rast tjetër, kur kapiteni Ramos i ndërhyn në mënyrë të gabuar Lewandowskit, në zonën e portës së tij.

Përsëri, “Los Blancos” kanë një falënderim për vendimet e gjyqtarëve. Të cilët, rëndom bien në kurrizin e kundërshtarëve të tyre, por asnjëherë në dëm të skuadrës së presidentit Florentino Perez. Ndeshja e mbrëmshme u përshkua nga polemikat arbitrale, megjithatë, ka pasur shumë, shumë herë, vetëm në këtë Ligë të Kampioneve, kur Real Madridi është favorizuar nga gjyqtarët.

Këto kanë qenë të gjitha polemikat, para skandalit të fundit, kur arbitrat kanë marrë dukshëm vendime favorizuese për të bardhët:

Java e 2-të, Borussia Dortmund-Real Madrid  1-3

Tashmë, në ditën e dytë të Ligës së Kampionëve të këtij edicioni, Zidane llogaritet në ndihmën e arbitrit. Rastësisht, arsyeja ishte e njëjtë me atë që pësoi Bayerni të martën: një penallti që nuk jepet, edhe pse topi preket me duar në zonë nga madrilenët. Disa minuta pas fillimit të përplasjes, Philipp vuri në telashe Navas dhe Sergio Ramos, teksa topi u largua nga kapiteni i Realit, duke prekur qartë topin me dorë. Arbitri nuk veproi e zbatoi rregulloren.

Java e 3-të, Real Madrid-Tottenham 1-1
Përsëri, një penallti e padhënë pengoi humbjen e Real Madridit kundër Tottenhamit. Në minutën e 20-të, Casemiro harroi topin dhe e rrëzoi Llorente brenda zonës. Gjyqtari “mbylli sytë” dhe ndeshja përfundoi në barazim.

Java e 8-të: Real Madrid-PSG  3-1

Para parizienëve, skuadra e Zidane u kthye për të numëruar bashkëpunimin me arbitrat. Para pushimit mes dy pjesëve të lojës, kur Real Madridi po humbte 0-1, gjyqtari dha një penallti të dyshimtë në favor të Kroos, të cilën Ronaldo e ktheu në gol.

Gjysmëfinalet, Juventus-Real Madrid 0-3

Pa dyshim, italianët e Juventusit ishin “viktimat” më të mëdha të vendimeve të arbitrave, në këtë Champions, në favorizim të Real Madridit. Në ndeshjen e parë çerekfinale, arbitri nuk pa prekjen e qartë të topit me dorë nga Casemiro, brenda zonës. Kjo ndodhi në minutën 44-t. Italianët protestuan me entuziazëm, por kjo nuk i ndihmoi.

Gjysmëfinale, Real Madrid-Juventus 1-3

Në përplasjen e dytë çerekfinale të Champions-it u regjistrua ajo që padyshim ka qenë vjedhja e madhe e Real Madridit në këtë garë. Tashmë, në kohën shtesë, arbitri nuk e kurseu fare “bilbilin”, duke ndëshkuar me penallti një ndërhyrje jo të ashpër të Benatia ndaj Lucas Vázquez. Edhe Buffon dëbohet me karton të kuq, për protestën e tij. Juventusi po bëhej gati për shtesën 30-minutëshe, por arbitri anglez donte që gjithçka të vendosej në kohën shtesë të zakonshme. “Grabitje” arbitrale për italianët, të cilët, sipas medias së botës, meritonin shumë më tepër.

Gjysmëfinale, Bayern-Real Madrid 1-2

Bavarezët nuk kanë vuajtur vetëm fatin e Real Madridit në ndeshjen e kthimit. Në Gjermani, vendimet e arbitrave tashmë i kishin favorizuar të bardhët. Në minutën e parë të lojës, Carvajal hodhi poshtë Lewandowski, brenda zonës, duke e shtyrë atë nga prapa. Arbitri nuk pa asgjë dhe e pengoi Bayernin të kishte avantazhin e një goli të hershëm. Por, kjo nuk ishte e gjitha. Brenda pak minutash, të njëjtët protagonistë krijuan përsëri polemika. Pati një shtytje të re nga Carvajal ndaj Lewandowski, që pengoi atë nga arritja e topit. Përsëri, gjyqtari nuk tregoi asgjë.