Sport Të tjera

Testi i dopingut, CAS i heq medaljen e artë olimpike Usain Bolt

Atleti xhamajkan, Nesta Carter ka humbur  betejën e tij në gjykatën sportive “CAS” duke humbur kështu dhe medaljen e arit në lojrat olimpike  “Pekin 2008”.

Një vendim që prek dhe yllin e këtij sporti, Usain Bolt, pjesë e kombëtares Xhamajkane sëbashku me Carter.

Lajmi është konfirmuar nga vetë Gjykata e Arbitrazhit Sportiv (Cas) që thekson:

Reanaliza konfirmoi praninë e metilhekanamines. Ne nuk pranojmë asnjë nga argumentet e ngritura nga Nesta Carter duke pretenduar se rezultatet e testimit duhet të injorohen ose se vendimi duhet ndryshe të përmbyset për disa dështime të supozuara.

“Rrjedhimisht, kolegji Cas ka hedhur poshtë ankesën dhe vendimi është konfirmuar.“-thuhet në komunikatën e CAS-it.

Ekipi i Xhamajkës përbëhej nga Carter, Bolt, Michael Frater dhe Asafa Poëell. Carter ishte gjithashtu pjesë e ekipit 4x100m në Londër, pesë vjet më parë dhe ndihmoi Xhamajka të fitojë në Kampionatin Botëror në 2011, 2013 dhe 2015.

Related posts

Rikthim në “shtëpi”/ BREGU këtë herë me mision të ri drejt Gjirokastrës

Isa.Autor

FUTBOLLI NË ZI/ Bilanc tragjik, ja sa është numri i viktimave nga rrëzimi i helikopterit të pronarit të Leicester City (VIDEO)

Isa.Autor

Bëri histori me Rusinë, trajneri merr “bekimin” nga Federata Ruse (FOTO)

Isa.Autor

Leave a Comment