Botërori i çudirave, Spanja eliminohet në “ruletën ruse”

Mbyllet në barazim 1-1 sfida mes Spanjës dhe Rusisë e vlefshme për fazën e 1/16-ve. Iberikët kaluan të parët në avantazh pas autogolit të Ignasheviç, ndërsa vendasit barazuan në minutën e me Dzuban, i cili realizoi nga pika e bardhë e 11-metërshit.

Nuk mjaftojnë 90-minuta, dhe koha shtesë. Ndeshja i drejtohet penalltive, aty ku do të vendoset edhe skuadra që do të kalojë në çerekfinale

Spanjë-Rusi 1-1

PENALLTITË 3-4

SPANJA: Iniesta (shënon), Pike (Shënon), Koke (Gabon), Serxhio Ramos (Shënon), Aspas (Gabon)

RUSIA: Smolov (shënon), Ignasheviç (Shënon), Golovin (Shënon), Çerishev (Shënon),