Futboll Premier League Sport

GRANIT XHAKA KA BESIM TE EKIPI/ Arsenali do të përfundojë në “top 4”

Granit Xhaka beson se shpirti kolektiv do t’i sigurojë Arsenalit një vend në “top 4” vendet e para të Premier League, këtë sezon. Ndërkombëtari zviceran, me rrënjë shqiptare, ishte në formë të shkëlqyer gjatë barazimit 1-1 të Arsenalit kundër Liverpool.

Xhaka e krediton ardhjen e Unai Emery si një faktor kryesor në ringjalljen e tyre, si brenda dhe jashtë fushës: “Në çdo lojë e dimë se çfarë bëjmë. E studiojmë me detaje kundërshtarin, ku është më mirë dhe ku jo. Trajneri Emery është i rëndësishëm, më ndihmon jo vetëm mua, por të gjithë lojtarët, me gjërat e vogla, gjërat taktike.

Përmirësimi i shumë gjërave të vogla na ka ndryshuar. Ne kemi karakter të madh. Nëse jemi 1-0 në disavantazh, si për shembull kundër Liverpool, e kthejmë rezultatin dhe nuk është hera e parë.

Ne e dinim se nuk do ta humbisnim këtë lojë, sepse ishim aq të mirë dhe treguam karakter përsëri. Nëse e shihni këtë ndeshje, mund të kuptoni se jemi gati për të zënë një vend mes katër të parëve në Premier League”.

Sipas Xhakës, një tjetër faktor është Lucas Torreira. Duke ardhur nga Sampdoria këtë sezon, mesfushori uruguajan është përshtatur shpejt dhe është një partner i 26-vjeçarit:“Çdo lojë është më e mirë për të. Lucas është i rëndësishëm. Ai e di kur të shkojë përpara dhe kur të qëndrojë. Ka sjellë një ekuilibër të mirë midis mesfushës dhe mbrojtjes”.

Related posts

TRONDITET MANCHESTER UNITEDI/ Rrezikon sfidën ndaj PSG ylli i skuardrës…

Delo.autor

Champions League/ Në Bernabeu përcaktohet finalisti i parë, formacionet zyrtare

Sadik.Autor

ARRITI SUKSESIN HISTORIK NË “MINSK 2019″/ Majlinda Kelmendi: Ja kujt ia dedikoj medaljen e artë (VIDEO)

Delo.autor

Leave a Comment