• Home
  • Të tjera
  • Formula 1
  • RRITET ADRENALINA/ Zyrtarizohet kalendari i Botërorit 2019, gara edhe në dhjetor, ja datat
Formula 1 Sport

RRITET ADRENALINA/ Zyrtarizohet kalendari i Botërorit 2019, gara edhe në dhjetor, ja datat

FIA, Federata Ndërkombëtare e Automobilizmit, ka zyrtarizuar sot kalendarin e Botërorit 2019 të Formula 1. Sezoni i ri do të nisë më 17 mars, në Australi, ndërkohë që gara e fundit do të zhvillohet më 1 dhjetor, në Abu Dhabi. Ashtu si dhe këtë vit, Botërori 2019 në Formula 1 do të ketë 21 gara. Në muajin shtator do të zhvillohen 4 gara, një rekord. Ndërkohë që këtë vit, FIA ka vendosur të bëjë një rokadë garash në Amerikë, me garën e Meksikës që do të zhvillohet para asaj të Teksasit.

Kalendari i Botërorit 2019 në Formula 1

17 mars, GP Australi (Melburn)

31 mars, GP Bahrein (Sakhir)

14 prill, GP Kina (Shangai)

28 prill, GP Azerbajxhan (Baku)

12 maj, GP Spanja (Barcelona)

26 maj, GP Monako (Montekarlo)

9 qershor, GP Kanada (Montreal)

23 qershor, GP France (Le Castellet)

30 qershor, GP Austri (Spielberg)

14 korrik, GP Britani e Madhe (Silverstone)

28 korrik, GP Gjermani (Hockenheim)

4 gusht, GP Hungari (Budapest)

1 shtator, GP Belgjikë (Spa)

8 shtator, GP Itali (Monza)

22 shtator, GP Singapor (Singapore)

29 shtator, GP Rusi (Sochi)

13 tetor, GP Japoni (Suzuka)

27 tetor, GP Meksikë (Mexico City)

3 nëntor, GP Amerikë (Austin)

17 nëntor, GP Brazil (San Paolo)

1 dhjetor, GP Abu Dhabi (Yas Marina)

Related posts

SPECIALE/ Festimi me shqiponjë: Ja futbollistët e huaj që janë “dashuruar” me këtë xhest

Isa.Autor

Liverpool merr iniciativën në sulm, Reali mendon të mbrohet

Sadik.Autor

ZYRTARE/ RONALDO do vetëm “ZONJËN” e tij, vjen vendimi që LUMTURON tifozët

Isa.Autor

Leave a Comment