PAS BARAZIMIT ME LAÇIN/ Trajneri Gega: Është e vështirë të marrësh krahun, kur një…

Partizani u ndal nga Laçi në “Selman Stërmasi”, në një barazim 1-1. Rruga e “demave” drejt titullit tashmë nuk është më kaq e lehtë, pasi dy ndeshje shumë të vështira e presin skuadrën me Flamurtarin dhe Tiranën. Pas sfidës Skënder Gega ka folur duke u shprehur jo i kënaqur me këtë rezultat.

E vuajti skuadra nervozizmin?

Nervozizmi erdhi pas 20 minutave të pjesës se parë. Pas golit të Laçit që na zuri në befasi, ço minuitë tjetër foli për ne. Më vjen keq për çunat se të gjithë e kanë vlerësuar. Unë ndihem shumë mirë me ta dhe bën të pamundurën për të fituar. Ky është futbolli.

Iu shqetëson sulmi?

U vështirësua ndeshja, pas golit që shënuan ata. Janë një ekip shumë i mirë dhe sulmuesit nuk e patën të lehtë pasi Laçi mbyllet pas. Patën raste, dhe gjuyajtje por nuk ëshënua. Ky është futbolli.

Tensioni me gjyqtarin në fund të ndeshjes?

Secili i mendon gjërat me perceptimin të jeni nervoz. Në studio nuk je nervoz, ndërsa në fushë ndryshon. Të kërkosh llogari për gabime dhe të mos kalosh limitet është normale. Partizani nuk është klubi i parë në botë që konteston. Nuk i vë notën kush kishte faji. Për gjyqtarin ka limite të bësh ankesa. Në gjithmonë i jemi shamngur kontestimeve. Ju e mbani mend shumë mirë se çfarë ndodhi në Laç.

Ishit të përqëndruar?

Nuk besoj se ishte karikimi sesa përqëndrimi në këtë ndeshje. Duhet të jesh shum i vëmendshëm dhe u treguam të përgjuymur në fillim. Mbas një momenti ata kaluan në eprësi rezultatin. Luajtmë me dy sulmues në fund dhe ndonjë herë e merr ndeshe me një goditje.

Pse nuk shtytët nga krahët?

Në Filluam me 4-1-4-1 me Malën e Dukën të mbështesnin sulmuin, por pësuam dhe nuk gjëtëm hapësuira më vopnë. Në pjesën e parë kishim  raste të shënonim. Është e vështirë të marrësh krahun, kur një ekip mbyllet. Me hyrejn e Telushit dhe shtyetjen e Trashit, bërëm disa raste, por nuk fituam dot.