Futboll Sport

“CAMP NOU” MBUSHET PLOT/ Barcelona është skuadra më e ndjekur nga tifozët

Kampionatet në Europë janë ndalur për t’u lënë vendin ndeshjeve eliminatore të Euro 2020-ës dhe tani është koha për bilancet paraprake të startit të sezonit, ndërsa janë publikuar edhe të dhënat mbi praninë e tifozëve në stadiume.

Skuadra më e ndjekur nga shkallët e stadiumit, është Barcelona, që ka pasur mesatarisht 79 mijë e 731 tifozë në çdo ndeshje që ka luajtur në “Camp Nou”, e ndjekur nga Borussia e Dortmundit me 78 mijë e 312 tifozë.

Vendi i tretë por me shifra mjaft befasuese, mbahet nga Bayern Munchen, që ka një stadium me kapacitet 75 mijë tifozë, ndërsa mesatarisht në shkallët e “Allianz Stadium” ka 74 mijë persona, duke lënë shumë pak vende bosh.

Ndonëse në një krizë rezultatesh dhe prej disa sezonesh larg vendeve të larta të renditjes, Manchester United vazhdon të ketë spektatorët besnikë në shkallët e “Old Trafford”, me një mesatare të konsiderueshme prej 67 mijë e 138 tifozësh në çdo ndeshje.

Vendi i pestë mbahet nga fansat e Realit të Madridit, që mirëpret në shkallët e “Santiago Bernabeut” një mesatare prej 63 mijë e 158 tifozësh në çdo takim. Një përmirësim të ndjeshëm në numrin e spektatorëve dhe rrjedhimisht në renditjen e skuadrave më të ndjekura, ka pasur edhe Interi.

Zikaltrit janë entuziazmuar nga emërimi i Contes në skuadër dhe merkatoja interesante, që ka ringjallur shpresat për të luftuar për tituj, ndërsa në javët e para në shkallët e stadiumit “San Siro” ka pasur mesatarisht 60 mijë e 881 fansa

Related posts

Neuer afron rikthimin në fushë, zbulon arsyet e dëmtimit

Sadik.Autor

INTER NXJERR NË SHITJE ICARDIN/ Marotta synon dy yjet e La Ligas, ja emrat

Delo.autor

Premier League / Liverpool ngjitet i dyti me “poker”!

Q.Autor

Leave a Comment