Sport Të tjera

TURNEU I SKOCISË/ Atleti 20-vjeçar suedez fluturon 6.18 metra dhe vendos rekord botëror

Harrojeni Sergey Bubka. Idhulli i ri në garën e kërcimit me shkop është suedezi Armand Duplantis. Në një turne të sallave të mbyllura të zhvilluara në Glasgou të Skocisë, atleti 20-vjeçar vendosi rekord të ri botëror, duke kërcyer 6.18 metra. Ai përmirësoi me 1 centimetër rekordin 6.17 metra që kishte vendosur vetë një javë më parë, në Poloni.

Pra, brenda një jave, atleti suedez arrin të bëjë mrekullinë në garën e kërcimit me shkop, duke “fluturuar” në ajër. Për 7 ditë ai përmirësoi me 2 centimetra rekordin e francezit Renaud Lavillenie (6.16 metra), rekord që ishte vendosur në vitin 2014. Sipas specialistëve ai ka mundësi që të kërcejë deri në 6.25 metra në të ardhmen.

Related posts

PARA NDESHJES NDAJ KUKËSIT/ Trajneri Andras Herceg paralajmëron: Duam të fitojmë ndeshjen, jo të…

Delo.autor

MILANI DREJT NJË EPOKE TË RE/ Elliott bie dakord për shitjen e klubit

Delo.autor

“ÇËSHTJA ISAAC CUENCA”/ Sindikata e futbollistëve në SPANJË pritet të hyjë në GREVË (DETAJE)

Isa.Autor

Leave a Comment