Futboll Kombëtarja Shqipëri Sport

FITORE SPEKTAKOLARE/ Kombëtarja mposht Bjellorusinë në “Air Albania” dhe kryeson grupin

Fitorja duhej dhe fitorja erdhi. Shqipëria ka triumfuar me meritë kundër Bjellorusisë teksa është imponuar me rezultatin 3-2 në “Air Albania” duke siguruar vendin e parë në grup në ndeshjen e fundit me 11 pikë. Kuqezinjtë e drejtuar nga Edi Reja sigurojnë ngjitjen një vazo më lart në Ligën e Kombeve, por kanë shanse të ngjiten edhe në vazot për kualifikueset e Botërorit 2022.

Dopieta e Cikalleshit (gol i shkëlqyer me kokë në minutën e 20-të pas krosit të Memollës dhe 7 minuta më pas nga pika e bardhë e penalltisë) e gjithashtu goli i Manajt (44’) vulosën suksesin e kuqezinjve. Shqipëria e nisi ndeshjen mjaft mirë, por komplikuan gjithçka sërish, vetëm kur iu dhuruam rivalëve një gol nga hiçi në minutën e 35-të. Një pakujdesi e Ismajlit nga një rivënie anësore, lëkundi disi skuadrën në pjesën e parë sepse solli edhe golin e bjellorusëve.

Për afro 10 minuta pati disi frikë, por ishte Manaj ai që thelloi diferencën në 3-1 me një gol të shkëlqyer pak sekonda nga fundi i pjesës së parë. Në pjesën e dytë Shqipëria mban gjithçka nën kontroll deri në minutën e 80-të, por sërish pas një gabimi në mbrojtjen kuqezi, bjellorusët shënojnë rikthehen në lojë. Shqipëria nis të vuajë më shumë se sa duhet.

Miqtë përpiqen të shfrytëzojnë aftësitë fizike të tyre dhe na vendosën në vështirësi serioze, por kuqezinjtë ia dolën të marrin tri pikët.

Leksionet e kësaj ndeshjeje…

– Kundër Bjellorusisë skuadra tregoi stabilitet në pjesën dërrmuese të ndeshjes, ndonëse me mungesa të rëndësishme si Hysaj, Abrashi, Bare, Roshi, apo Trashi.

– Dyshja Cikalleshi-Manaj është në përmirësim të vazhdueshëm dhe kombinimet mes tyre prodhuan edhe tre gola vendimtarë.

– Memolla dhe Doka treguan se janë alternativa shumë të mira nga krahët, ndërkohë që Laçi tregoi rritje në lojën e tij.

– Gjasula mbetet element kyç për mesfushën, po aq sa edhe Memushaj. Forca dhe grinta e të parit si dhe zgjuarsia e teknika e të dytit janë thelbësore për funksionimin e skuadrës.

– Veseli është shumë më efikas në treshen e qendrës, se sa kur spostohet nga krahët.

– Ismajlit i duhet më shumë përqendrim në ndehsje kaq delikate, sepse dy gabime janë realisht shumë.

– FSHF përfiton 1.1 milionë euro bonus dhe i ka mundëistë që të paktën të rregullojë fushën e “Air Albanias” që edhe sot ishte skandaloze.

Related posts

GOLI I KATËRT ME MILANIN/ Piatek nuk ka të ndalur (VIDEO)

Delo.autor

“DISTANCIMI SOCIAL”/ Postimi mitik i kampionit Usain Bolt për luftën ndaj COVID-19 (FOTO)

Delo.autor

E akuzoi si njeri me dy fytyra, reagon presidenti: Benzema është sulmues…

Sadik.Autor

Leave a Comment