Ndeshjet Live Sport

LIVE/ Kupa e Shqipërisë: Mbyllet ndeshja Skërnderbeu-Vllaznia. Rezultati 0-1

Skënderbeu-Vllaznia është finalja e edicion it të 69-të të Kupës së Shqipërisë që do të luhet sot, në orën 19:00, në stadiumin “Air Albania”. Ky takim përcakton verdiktin e fundit, ku korçarët kërkojnë që ta fitojnë për herë të dytë, ndërsa shkodranët duan kupën e shtatë.

Finalja e Kupës luhet me ndeshje teke dhe nëse 90 minutat përfundojnë me barazim, luhen edhe 30 minuta shtesë dhe po vazhdoi baraspesha, do të nevojitet gjuajtja e penalltive për të përcaktuar fituesin. Nga ajo që kanë dhënë dy klubet, i bie që finalja e Kupës të diskutohet nga dy surprizat e sezonit. Vllaznia dhe Skënderbeu janë klubet më të vjetra në vend, kështu që nuk mund të quhet surprizë prania e tyre në finale.

Finalja është një betejë mes dy qyteteve me traditë në Shqipëri. Në Shkodër dhe Korçë kërkojnë që sot të gëzojnë dhe ta “pinë me fund kupën”. Ky është trofeu i fundit i sezonit në elitë dhe pa dyshim që Skënderbeu dhe Vllaznia presin një fund të lumtur.

 

LIVE/ Skënderbeu – Vllaznia 0-1

Da Silva 39′ 

KOMENTI LIVE: 

90+3′ Ardit Hoxhaj shpërdoron një rast të artë për të dyfishuar shifrat. Tentativa e vlonjatit shkoi mbi kuadratin e portës së mbrojtur nga Rexhepi.

90′ Akordohen 4 minuta shtesë!

87′ Zëvendësim te Vllaznia, largohet Da Silva, vendin e tij e merr Kaleziç.

86′ Skënderbeu me 10 futbollistë, Zguro ndëshkohet me karton të verdhë pas ndërhyrjes së gabuar nga mbrapa ndaj kapitenit Gurishta.

85′ Mundësi mjaft e mirë për Skënderbeun me Duvunën që provon me kokë pas një harkimi nga këndi, por ndalet nga Zogoviç.

83′ Skënderbeu hidhet i gjithi në sulm në kërkim të golit të barazimit, por mbrohen mirë futbollistët shkodranë.

79′ Ardit Hoxhaj hedh një top në qendër të zonës, për Da Silvën, por braziliani nuk koordinohet siç duhet.

75′ Zëvendësim te Skënderbeu, largohet Kosta Vangjeli, në fushën e lojës Melos Bajrami.

71′ Vllaznia kryen 2 zëvendësime, largohen nga fusha Kruja dhe Dilaver, në vend të tyre Avdiaj dhe Ardit Hoxhaj.

68′ Mundësi e mirë për korçarët pas harkimit të Zguros nga e majta, por as Pusi dhe as Mensah nuk arrijnë të përfitojnë.

65′ Zëvendësim te Skënderbeu, Memelli largon nga fusha Marën, vendin e tij e zë shkodrani Pusi.

64′ Tjetër aksion i mrekullueshëm te Vllaznia, provon Da Silva me një gjuajtje fluturimthi, por tentativa e tij shkon jashtë kuadratit.

55’ Taipi mundohet të shënojë me një gjuajtje nga më shumë se 30 metra, topi kalon mbi traversë.

54′ Sadriu është futbollisti i dytë i ndëshkuar te Skënderbeu me karton të verdhë për ndërhyrje të gabuar në mesin e fushës.

52′ Krijohet iluzioni i golit në “Air Albania”, tentativa e Marës me të majtën, shkon ngjitur me shtyllën. Pranë golës Skënderbeu.

48’ Zguro nis një pasim të shpejtë për Mensah në zonë, por sulmuesi sinjalizohet në pozicion jashtë loje.

46′ Starton pjesa e dytë, trajnerët nuk bëjnë ndryshime.

Mbyllet pjesa e parë! 

45′ Akordohet 2 minutë shtesë.

39′ GOOOOL VLLAZNIA 0-1/ Zhbllokohet finalja në “Air Albania”. Shkodranët kalojnë në avantazh! Një aksion model i kuqebluve. Gjuajtja e Da Silvës brenda zonës u devijua nga Sadriu dhe përfundoi në rrjetë. 

36′ Bekim Rexhepi bën heroin dhe i mohon golin e avantazhit shkodranëve, pas tentativës së Dilaver. Vendimtare pritja e gardianit të Skënderbeut.

30’ Jonuzi është futbollisti i radhës i Vllaznisë i cili provon të shënojë nga jashtë zonës, Rexhepi është i vëmendshëm në pozicion.

28′ Gabime të shumta në pasime nga të dyja skuadrat. Mungojnë rastet e rrezikshme në këto minuta.

23’ Dumfur nis një top të gjatë për Mensah dhe ky i fundit i shmanget mbrojtjes, por vonohet në gjuajtjen e tij nga jashtë zonës duke mos gjetur portën.

15′ Shqipërim Taipi është futbollisti i parë i ndëshkuar me karton të verdhë për ndërhyrje të gabuar në mesfushë ndaj Herald Markut.

10′ Rritëm tepër i kënaqshëm në “Air Albania”, shkodranët shfaqen më kërkues, por mungojnë rastet e rrezikshme në portat respektive.

8′ Ndizet sfida, Dilaver provon me një roveshatë, por nuk koordinohet siç duhet, korçarët tentojnë të surprizojnë me kundërsulme.

2′ Vllaznia menjëherë agresive, fiton goditjen e parë nga këndi. Ka tension mes Da Silvës dhe Taipit, por gjithçka shuhet menjëherë.

1′ Starton sfida në “Air Albania”. 1000 tifozë të pranishëm në stadium.

Related posts

PARA “EL CLASICOS”/ Valverde rikuperon një nga shtyllat e ekipit

Delo.autor

XHUDISTJA SHQIPTARE/ Eleminohet Loriana Kuka në Grand Prixin e Hagës

Isa.Autor

E PABESUESHME/ DILEMA e madhe e portës së REALIT, Lopetegui do të startojë me…

Isa.Autor

Leave a Comment