Formula 1 Sport Të tjera

FORMULA 1/ Flamur i kuq dhe surpriza, Piloti Leclerc me Ferrari siguron “pole position” edhe në Baku

Charles Leclerc me Ferrari siguroi “pole position” sot pasdite në pistën e Baku, të vlefshëm për Çmimin e Madh të Azerbajxhanit në Formula 1. Ky është “pole” i dytë radhazi për pilotin monogask, që konfirmon momentin e mirë që po kalon “kokëkuqja”.

Ai la pas Lewis Hamilton me Mercedes, me të cilin do të ndajë nesër vijën e parë të startit. Ndërsa i treti u rendit kryesuesi i renditjes botërore, holandezi Max Verstappen me Red Bull.

Provat e sotme u karakterizuan nga 4 flamuj të kuq, për shkak të aksidenteve që makinat patën në këtë pistë qytetase. Më i fundit u dha në sekondat e fundit të provave zyrtare, duke bërë që makinat të mos tentonin dot një xhiro të shpejtë.

Pak a shumë u përsërit e njëjta situatë si dy javë më parë në Montekarlo, por këtë herë ishin Tsunoda e Sainz ata që u përplasën dhe detyruan organizatorët të valëvitnin flamurin e kuq dhe të ndalnin provat zyrtare.

Related posts

KA ZGJEDHUR TË PËRFAQËSOJË NGJYRAT KUQ E ZI/ Talenti shqiptar firmos kontratë 3-vjeçare me klubin anglez

Delo.autor

KATAR 2022/ “Dardanët” kërkojnë surprizën ndaj Spanjës, vendos drejtësi arbitri që ka gjykuar Partizanin

Delo.autor

MERKATO E BUJSHME/ Dëshirojnë të përforcojnë skuadrën për sezonin e ri, ja strategjitë e Tiranës…

Delo.autor

Leave a Comment