Futboll Sport

“EURO 2020″/ Anglia mposht me përmbysje Danimarkën dhe kualifikohen në finale pas 55 vitesh

Angli-Itali, finalja e madhe e Euro 2020! Skuadra e Southgate kalon me drithërima dhe një episod të diskutueshëm në atë që do të jetë ndeshja e ndeshjeve… Pas 55 vitesh, vjen finalja për “Tre Luanët”, sërish në shtëpi.

Pjesa e parë u mbyll 1-1 me golin e bukur nga Damsgaard dhe autogolin e Kjaer. Anglia tenton të gjejë avantazhin por përballë ka një super Schmeichel që është jashtëzakonisht më i miri.

Edhe pjesa e dytë është me ritëm dhe Anglinë këmbëngulëse teksa Southgate hedh të gjithë më të mirët. Por, gjithçka shkon në shtesë.

Pas disa mrekullive, Danimarka bie ndaj Anglisë. Skuadra e Southgate gjen avantazhin.

Sterling merr krahun në të djathtë, Maehle e pengon: për Makkiele nuk ka dyshime dhe akordon penallti. Danimarka proteston pasi duket që Sterling është hedhur ende pa u penguar nga lojtari danez dhe kërkon kontaktin…

VAR merr kohën e saj dhe vendos më pas mes protestave të Kjaer & Co…

Nga pika e bardhë shkon kapiteni Harry Kane, i cili godet në të majtën e portierit Kasper Schmeichel, që bën mrekullinë duke e pritur por topi mbetet aty dhe me fat sulmuesi i Tottenham e çon në rrjetë duke shpërthyer tifozerinë angleze në stadium.

Më pas, Danimarka nuk ka forcë për të gjetur barzimin dhe Anglia është ajo që menaxhon deri në fund.

Related posts

Ëndrra e merkatos/ Parma do dyshen e “çmendur” të futbollit italian

Isa.Autor

“KRITIKAT E TIFOZËVE JANË TË DREJTA”/ Flet mesfushori Xhaka: Duhet të jeni të sigurt që…

Delo.autor

Sfida e pabesueshme/ 26-vjeçari shikon 365 ndeshje futbolli në 365 ditë të vitit

Isa.Autor

Leave a Comment