Futboll Sport

HISTORI E VEÇANTË/ Nëna futbolliste, azilant në manastir. Ja të gjitha sekretet e “profesorit” Jorginho

Përtej thashethemeve, përtej dyshimeve për Londrën, një qytet ku mund të jetë e lehtë të mos ambientohesh, nëse vjen nga Brazili dhe më pas nga Napoli. Përtej lodhjes, duke marrë parasysh që do ta mbyllë me 56 ndeshje sezonale. Përtej gjithë kësaj, Italia është fort në duart, këmbët dhe kokën e “profesor” Jorginho. Pas fitimit të Ligës së Kampionëve ai mori disa ditë pushim, të dhëna nga Mancini, të cilat i kaloi në Londër. Atje fjeti, shkoi për të ngrënë në restorantin e tij të preferuar, ku iu dha një tas i madh me makarona, të preferuarat e tij, luajti pak fëmijët dhe… e “hoqi prizën” vetëm për të rikarikuar bateritë. Sepse, kur u paraqit në “Coverciano”, ata që e panë të thonë: Ishte i freskët.

SUPER MAMAJA E TIJ – Në jetën e Jorginhos, futbolli ka qenë gjithmonë përparësia, edhe kur përfundoi në qendër të thashethemeve për martesën e tij në krizë me Natalia (nëna e dy fëmijëve të parë), flirti i pretenduar me një përkthyese të Chelsea dhe historia me Catherine Harding, ish-aktore, nëna e fëmijës së tij të tretë. Për momentin duket se të dy janë bashkë. Ajo ishte në stadium dje, por gjithashtu duket se marrëdhëniet me Natalia janë të shkëlqyera (ajo gjithashtu gjithmonë në stadium). Në çdo rast, përtej thashethemeve (tabloidët anglezë kanë shkuar në dasmë me këto histori), ka një grua thelbësore në jetën dhe karrierën e Jorginhos, me këmbë të arta dhe mendje akulli, siç dëshmohet nga penalltia e shënuar kundër Spanjës: nëna. Zonja Maria Tereza, më 1991, e cila mbeti shtatzënë në pranverë, i premtoi vetes, si një ish-futbolliste amatore, se nëse fëmija ishte djalë, do të bënte gjithçka për t’ia kaluar pasionin e saj për futbollin. Mbase ajo nuk e imagjinonte se djali do të bëhej një nga mesfushorët më të fortë dhe më të mirë në Europë.

ARRITJA NË MANASTIR – Pas divorcit, me shumë pak para në valixhe, Jorginho dhe nëna u larguan nga Brazili për t’u bashkuar me gjyshërit e tyre në Itali, në Verona, dhe zonën përreth. Ishte ajo që i bleu topin, këpucët e para të sportit dhe gjithashtu i mësoi bazat e para të futbollit. Kur Verona i gjeti një vend në një manastir (“ishim gjashtë veta në një dhomë, qëndruam atje për një vit e gjysmë dhe na paguanin 20 euro në javë. Murgjit na trajtuan shumë mirë, ata ishin gjithmonë shumë të respektueshëm. Ushqimi ishte i shkëlqyeshëm”), në fillim rezistoi, por më pas një krizë e shtyu të lërë gjithçka. Nëna e tij përsëri ndërhyri dhe e bindi kështu: “Nëse largohesh, nuk do të kthehesh në shtëpi. Ju duhet të rezistoni”. Dhe djali ia dëgjoi fjalën.

SUPER PROFESIONAL – Mamaja kishte të drejtë, duke pasur parasysh faktet dhe rezultatet. Ajo pa se si Jorghinho, tani në Londër, kujdeset me fiksim për karrierën e tij. Njohja e Sarrit ishte shumë e rëndësishme për të, i cili e mësoi të kujdeset për trupin e tij, gjithashtu të kishte vëmendje të veçantë në të ushqyerit, pasi Jorginho është një adhurues i makaronave dhe picave. Sot ai e di se si të menaxhojë veten shumë mirë dhe gjithmonë, nëna e tij, e njëjta nënë që në një video u bë virale, tejet e prekur kur pa fanellën e djalit të saj në dyqanin e Chelsea, i mësoi rëndësinë e trajnimit gjithmonë. Si fëmijë u stërvit në rërë (“aty përmirësoi qëndrueshmërinë dhe ekuilibrin”), tani në terrenet e bukura të trajnimit të Chelsea, në Londër. Një Londër, ku Jorghinho ka jetuar prej tri vitesh dhe që tashmë i ka hyrë në zemër. E kush e di që e diela në mbrëmje nuk do të bëhet edhe më e veçantë për të…

MODA – Mes futbollit dhe ushqimit të mirë, një pasion tjetër për të është ai i modës. Veshja me “Dolce Gabbana” është primare për Jorginho. Ai ka një pasion për markat italiane, por nuk ka një stil të çuditshëm, mjaft klasik dhe të sofistikuar, me disa përjashtime. Profesor, edhe në vështrim, edhe në futboll.

Related posts

“EURO 2020″/ Pas një harkimi të Shaw nga goditja e dënimit, Maguire ndëshkon me kokë Ukrainën (VIDEO)

Delo.autor

NATIONS LEAGUE/ Pas një sprinti të frikshëm, Mesfushori Eriksen ndëshkon Islandën (VIDEO)

Delo.autor

Cassan tha se Icardi duhet të zgjidhë konfliktin/ Reagon Wanda Nara: Këto jan budallaqe…

Delo.autor

Leave a Comment