Basketball Sport Të tjera

BASKETBOLL/ Kombëtarja i nis mbarë eliminatoret e botërorit, fitore me përmbysje ndaj Luksemburgut

Kombëtarja e Shqipërisë në basketboll për meshkuj fitoi 92-89 (27-26, 21-20, 20-28, 24-15) ndaj Luksemburgut mbrëmjen e sotme, në takimin e vlefshëm për fazën para-eliminatore të Kampionatit Botëror të vitit 2025, luajtur në mjediset e akademisë “Dhimitraq Goga”. Kuqezinjtë e drejtuar nga trajneri Afrim Bilali ndodhen në Grupin B, ku skuadra e tretë është Rumania (sot ishte pushim).

Një fitore e vështirë e Shqipërisë, që rrezikoi disi, por në 10-mintëshin e fundit arriti të përmbysë disavantazhin dhe fitojë. Rei Pullazi me 23 pikë ishte shënuesi më i Shqipërisë, mbështetur nga Shestani me 15 pikë, Dusha 12 pikë e Lekndreaj me 11 pikë. Një start i mirë i kombëtares, që merr frenat e grupit dhe ka 2 muaj kohë të përgatisë sfidën e radhës.

Ndeshja ishte e ekuilibruar në 20 minutat e para, me shumë barazime. Kueqiznjtë udhëheqin 48-46 pas përfundimit të pjesës së parë, ndërkohë që me nisjen e çerekut të tretë vjen shkëputja e skuadrës mike. Luksemburgu udhëheq 74-68 pas 30 minutash lojë, por në periodën e fundit vjen përmbysja e kuqezinjve, që luajnë mirë në mbrojtje dhe janë më të saktë në sulm, duke e merituar fitoren.

Related posts

POLONI-SHQIPËRI/ Dueli nis i nxehtë, momente tensioni që në minutat e para (VIDEO)

Delo.autor

ETHET E FUNDIT NË MERKATON SUPERIORES/ “Demat e Kuq” arrijnë akordin me mbrojtësin e Shkupit… (FOTO)

Delo.autor

Roma rinovon kontratën me trajnerin Di Francesco

Sadik.Autor

Leave a Comment